Bakan Yılmaz: Aileler, evlatlarının ‘intihar’ ettiklerine inanmıyor

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz son günlerdeki intihar olaylarına dikkat çekerek ailelerin evlatlarının intihar ettiklerine inanmadıklarını söyledi ve bu şüpheyi gidermek için Bakanlığın ailenin avukatının ücretini ödeyeceğini söyledi.

Askeriyedeki intihar olaylarında şüphe kalmayacak

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz son günlerdeki intihar olaylarına dikkat çekerek ailelerin evlatlarının intihar ettiklerine inanmadıklarını söyledi ve bu şüpheyi gidermek için adım atacaklarını söyledi

15 Aralık 2014
Askeriyede gerçekleşen şüpheli ölümlerde ve intihar olaylarında hiçbir şüphenin kalmayacağını söyleyen Bakan Yılmaz, “Gündem toplum için önemli bir madde daha var. Şimdiye kadar askeriyede intihar olayları oluyor, en son Urfa’da oldu. Bir askerimiz diğer iki asker arkadaşını öldürdü, kendisi de intihar etti. Ancak intihar edenin ailesi bile orada ben Genelkurmay Başkanlığı’ndan aldığım açıklamayı Meclis’te okuduğumda ‘Böyle olmaz intihar değil’ gibi çok net olan bir olayda bile kişilerin kabullenmesi zor oluyor. O zaman bir yasa koyduk, şimdiki tasarıya diyoruz ki askeriyede şüpheli ölümlerde, ölüm anı gerçekleştiği andan itibaren ailenin eğer bir avukatı varsa hemen avukatı gelecek ilk otopsiye, soruşturmaya girecek. Dolayısıyla da ailenin aklında bir kuşku olmasın. Eğer dava açılma aşamasına gelmişse savcılık karar vermişse, dava aşamasında da o avukat aynen devam edecek. Ücretini de ilgili bakanlık olarak Milli Savunma Bakanı veya İçişleri Bakanlığı’na ait ise parasını ödeyecekler. Dolayısıyla istiyoruz ki askerdeki bu şüpheli ölümler, yani intihar olaylarında ailenin kafasında bir şüphe kalmasın, ilk andan itibaren kendi avukatları girsin. Kendi avukatlarına atama için biz avukatlarına ulaşamadık ya da atanmasını istemediler, o zamanda baroya müracaat ediyoruz, onlar avukat gönderiyor, onun da parasını biz ödeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

http://www.yeniakit.com.tr/haber/askeriyedeki-intihar-olaylarinda-suphe-kalmayacak-40491.html

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org