Bakan Yılmaz: ‘Genç Nüfus Bulamazsanız Zorunlu Askerlik Kalkar’

“Hollanda ve Almanya zorunlu askerliği kaldırdı, onlar diyor ki nüfus artış hızı yok genç nüfus yok askere çağırıyoruz kimse gelmiyor. İhtiyacı karşılayacak kadar genç insan bulamazsanız mecbursunuz sizde sözleşmeli askerliğe geçersiniz. Türkiye’de istiyoruz ki o duruma geçmesin ama gidişat odur.”

Bakan Yılmaz: “Genç Nüfus Bulamazsanız Zorunlu Askerliği Kaldırırsınız”

08 Mayıs 2015 Cuma 17:35
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, zorunlu askerlikle ilgili olarak, “Nüfus artış hızı yok, genç nüfus yok, askere çağırıyoruz kimse gelmiyor.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, zorunlu askerlikle ilgili olarak, “Nüfus artış hızı yok, genç nüfus yok, askere çağırıyoruz kimse gelmiyor. İhtiyacı karşılayacak kadar genç insan bulamazsanız mecbursunuz sizde sözleşmeli askerliğe geçersiniz. Türkiye’de istiyoruz ki o duruma geçmesin ama gidişat odur” dedi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, öğle saatlerinde karayolu ile Ankara’dan Sivas’a geldi. Cuma namazını Ulu Camii’nde kılan Bakan Yılmaz, daha sonra kentte bulunan bir otelde düzenlenen Anneler Günü programına katıldı. Programa Bakan Yılmaz’ın yanı sıra Vali Alim Barut, 5’inci Piyade Er Eğitim Tugay Komutanı Fatih Celaleddin Sağır, Belediye Başkanı Sami Aydın, diğer protokol üyeleri ve anneler katıldı. Programda anneler ile sohbet eden Bakan Yılmaz, annelerin Anneler Günü’nü kutladı.

Bakan Yılmaz, programın ardından Türk-İş Sendikası 1 Nolu Şube Başkanlığı’nı ziyaret etti. Şube Başkanı Zeki Ekici ile sohbet ederek seçimlerde destek isteyen Yılmaz, “Son iki yüzyıllık Türk devlet tarihinin en güçlü dönemindeyiz. Önceden helikopterimizi yapabilir miydik? Şimdi yapıyoruz. Teslim ettik ve Siirt’te terörle mücadele kapsamında kullanılmaya da başlandı. Eskiden helikopterimizi, tankımızı bırak yapmayı dışarıdan alırdık. Modernizasyonunu bile biz yapamazdık, yurt dışına başka bir ülkeye verirdik. Allah için şimdi böyle bir şey var mı? Eğitim uçağı Hürkuş’u yaptık semalarda dolanıyor. Allah izin verirse silahlısını da yapacağız. Bu bayrağın inmemesi için, bu ülkenin birliğinin sağlanması için, bu ülkenin bir tane vatandaşının burnu kanamaması için burada Türkiye’nin caydırıcı güce sahip olması lazım. Türkiye’nin caydırıcı gücünün en somut göstergesi Türk Silahlı Kuvvetleri’ni güçlü tutmaktır. Türkiye’yi bir ve beraber tutmaktır. Allah’a hamdolsun ateş çemberi içerisinde Türkiye’yi bir barış adası haline getirdik. 22 tane bakan geldi, 14’ü ile de görüştüm. ‘Bu kadar ateş çemberi içerisinde ülkenizi bu kadar huzur içerisinde tutmayı nasıl başarıyorsunuz’ diyorlar. Bizde milletimizin feraseti ve rabbimizin desteğiyle diyoruz. Huzur o kadar önemli bir şeydir ki kaybedilince değeri anlaşılır. Aynı sağlık gibidir, varken hiç belli olmaz. Huzur şuanda varda kıymetini bilmiyoruz. Evimizde, ilimizde, vatanımızda da huzurun kıymetini bilelim. Cenabı Allah’a hamdolsun geçmişle kıyaslanamayacak her alanda daha iyiyiz” dedi.

“GENÇ NUFÜS BULAMAZSANIZ ZORUNLU ASKERLİĞİ KALDIRIRSINIZ”

Genç nüfusun yaşlanması durumunda zorunlu askerliğin kalkabileceğini belirten Bakan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İki kere bedelli askerlik çıkardık. Vatandaşın talebine göre ve ihtiyacına duyarlı olduğumuzu göstermek açısından bedelli askerlik çok önemli. Eskiden bunu çıkarabilmek kolay değildi. Askerlik süresini de kısalttık. Biz geldiğimizde 18 aydı, önce 15 aya indi, daha sonra da 12 aya indi. 12 ay ama her aya iki günde izin var. Hollanda ve Almanya zorunlu askerliği kaldırdı, onlar diyor ki nüfus artış hızı yok genç nüfus yok askere çağırıyoruz kimse gelmiyor. İhtiyacı karşılayacak kadar genç insan bulamazsanız mecbursunuz sizde sözleşmeli askerliğe geçersiniz. Türkiye’de istiyoruz ki o duruma geçmesin ama gidişat odur. Eğer ki nüfus artış hızı belli bir oranına gelmezse, o zaman nüfus yaşlanırsa diyelim şuanda 400 bin tane Mehmetçiğimiz geliyor. Eğer yarın 400 bin çağırdığında 100 bin gelirse o zaman sizde bu zorunlu askerliği değil, sözleşmeli askerliği ya da tam profesyonel askerliği düşünmek zorunda kalırsınız. Ama inşallah Türkiye o döneme gitmez.” – SİVAS

http://www.haberler.com/bakan-yilmaz-genc-nufus-bulamazsaniz-zorunlu-7287999-haberi/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org