Barış Atölyesi’nden ‘Velev ki Suriyeliyim’ yürüyüşü

“Düşman olmayı reddediyoruz. Amerika’da siyahi olduğu için vurulan bir arkadaşımız varken, ülkemizde insanlar Suriyeli olduğu için dışlanırken her tarafta insanlar ırklarından dolayı yadırganırken bizler sorunun halkların sorunu değil, kişilerin, politikaların sorunu olduğunu haykırmak için bir araya geldik”

İstanbul’da ‘Velev ki Suriyelim’ yürüyüşü

24 Ağustos 2014 Pazar 14:50 | CİHAN
Suriyeli sığınmacılara yönelik bazı illerde tepkilerin ortaya çıkması ve Amerika’da polis tarafından siyahi bir gencin öldürülmesi ile başlayan olaylar İstanbul’da protesto edildi.

Barış Atölyesi ismi ile yürüyüş yapan grup, insanların renkleri ya da ırkları ile ayrımcılığa tabi tutulmaması gerektiğini belirterek ‘Velevki Suriyeliyim, Suriyeli olmak suç mu?’ yazılı pankartlar açtı.

Sosyal medya üzerinden iletişim kurup İstiklal Caddesi’nde bir araya gelen ve kendilerini ‘Barış Atölyesi’ olarak tanımlayan grup Taksim Meydanı’ndan Galatasaray’a kadar yürüdü.

“Velev ki Suriyeliyim, Suriyeli olmak suç mu? Nefret yerine sevgi, Hands Up Dont Shoot” yazılı pankart açan göstericiler İstiklal Caddesi boyunca yürüdü.

Galatasaray Meydanı’na gelen ve burada basın açıklaması yapan grup adına konuşan Berkan Çelik, yürüyüş ile barış mesajı vermek istediklerini, sorunların kişisel ya da politik olduğunu, halkların sorunu olmadığını söyledi.

BARIŞ İSTİYORUZ

Çelik, “Bizler insanlar olarak barışı istiyoruz. Barış Atölyesi olarak bir araya geliyoruz. Düşman olmayı reddediyoruz. Amerika’da siyahi olduğu için vurulan bir arkadaşımız varken, ülkemizde insanlar Suriyeli olduğu için dışlanırken her tarafta insanlar ırklarından dolayı yadırganırken bizler sorunun halkların sorunu değil, kişilerin, politikaların sorunu olduğunu haykırmak için bir araya geldik” dedi.

Grup, basın açıklamasının ardından fotoğraf çektirerek dağıldı.
CİHAN

taraf.com.tr

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org