Barış Tutsakları Günü 2016: Tutuklu barış aktivistlerine mektup yazın

Her yıl Uluslararası Savaş Karşıtları (WRI) ve üyeleri 1 Aralık gününü Barış Tutsakları Günü olarak kutluyor, barış eylemlerinden dolayı tutuklanmış olan bu insanların isimleri ve hikayeleri paylaşılıyor. Sizleri 1 Aralık’ta veya Aralık ayının ilk günlerinde dayanışmanızı gösterdiğiniz kartlar göndermeye davet ediyoruz.

Barış Tutsakları Günü 2016

Tutuklu barış aktivistlerine mektup yazın – detaylara buradan ve buradan ulaşabilirsiniz.

Her yıl Uluslararası Savaş Karşıtları (WRI) ve üyeleri 1 Aralık gününü Barış Tutsakları Günü olarak kutluyor, barış eylemlerinden dolayı tutuklanmış olan bu insanların isimleri ve hikayeleri paylaşılıyor. Bunların birçoğu orduya katılmayı reddeden vicdani retçilerden oluşuyor, diğerleri de şiddet içermeyen eylemlerle savaş hazırlıklarını engellemeye çalışanlardan oluşuyor. Bu gün, tutuklu olan bu insanlara destek verebilmeniz için bir fırsat.

WRI’de bir barış tutsakları listesi var ve bu liste 1 Aralık Barış Tutsakları Günü’nde dikkatle güncelleniyor.

Sizleri 1 Aralık’ta veya Aralık ayının ilk günlerinde dayanışmanızı gösterdiğiniz kartlar göndermeye davet ediyoruz. İsimlere ve adreslere buradan ulaşabilirsiniz: http://www.wri-irg.org/inprison

Birçok grup Barış Tutsakları Günü’nde yol kapatma ve nöbet tutma gibi eylemler düzenleyecek. Siz de Barış Tutsakları Günü için bir eylem planlıyorsanız [email protected] adresine yazın ve eyleminizin duyurusu yapılsın.

Bu seneki 1 Aralık günü ayrıca İsrailli savaş karşıtlarıyla dayanışmada bulunmak için bir eylem günü de olacak. Aşağıda bu uluslararası eylem günü ile ilgili bilgi de yer alıyor.

Lütfen #PfP16 etiketini kullanarak sosyal medyada bu günün duyurusunu yapınız.

Daha fazla bilgi için: http://wri-irg.org/campaigns/prisoners_for_peace

**

1 Aralık: İşgali reddet – uluslararası eylem günü

Tamar Alon, Atalya Ben Abba ve Tamar Ze’evi İsrail’e işgalde hizmet etmedikleri için tutuklanma tehlikesiyle karşı karşıya. 1 Aralık uluslararası eylem gününde bize katılarak onlara destek verin.

Silah üretim tesisleri ve çeşitli başka yerlerde nöbet tutularak hükümetlere işgalden kar etmek yerine İsrail işgal güçlerini silahlandırmayı bırakma çağrısı yapılacak.

Avrupa, İsrail silah endüstrisi ile ticaret yapmaya devam ettikçe işgal de devam edecek. ABD İsrail’i silahlandırmaya ve İsrail’den silah satın almaya devam ettikçe, İsrailli gençlerde bu silahları sivillere doğrultmayı reddettikleri için mahkum edilmeye devam edilecekler.

***

Onlar sivilleri gazlamayı reddediyorlar, ABD İsrail’den biber gazı almayı bırakacak mı?
Onlar sivillere ateş etmeyi reddediyorlar, Doğu Asya İsrail silahları satın almayı bırakacak mı?
Onlar Gazze’yi bombalamayı reddediyorlar, bizler kendi ülkelerimize İsrail’den insansız hava araçları satın almama çağrısı yapacak mıyız?
Onlar işgale hizmet etmeyi reddediyorlar, biz de işgalden kar etmeyi reddediyoruz.

***

Kasım ve Aralık aylarında üç İsrailli genç kadın askere gitmeyerek işgale hizmet etmeyi reddedecekler. Batı Şeria’da askeri yönetimi uygulayarak Filistinlilere baskı yapmaktansa hapishanede oturmayı tercih ediyorlar.

Askerlik hizmetinin yanı sıra İsrail aynı zamanda işgali sürdürebilmek için silahlara da ihtiyaç duyuyor. İsrail kendisi silah ve parçalarını satın aldığı gibi, İsrailli silah üreticileri de “savaşta denenmiş” silahları 130 ülkeye satıyor. İsrail’e her kim silah satıyorsa işgalden kar ediyor demektir. İsrail’den her kim silah satın alıyorsa, işgalin devam etmesini istiyor demektir.

1 Aralık günü, Uluslararası Barış Tutsakları Günü, dünyanın her yerinde gruplar protestolarda bulunacak; ABD, Almanya, Yunanistan, Birleşik Krallık ve İsrail’de yerel hükümetlere ve silah üreticilerine işgali silahlandırmaya ve işgalden kar etmeye son verme çağrıları yapılacak.

Bu gösteriler sayıları giderek artmakta olan İsrailli Vicdani Retçiler ile dayanışma içinde yapılacak. Onlar gibi biz de işgalin bir parçası olmayı ve işgalden kar etmeyi reddedeceğiz.

Siz de eylem yapacak olan bir gruba katılmak veya kendiniz organize etmek ister misiniz?
İletişim: [email protected]

Silah ticaretinin işgaldeki payı üzerine daha fazla bilgi edinmek için:
‘The Lab’: http://www.whoprofits.org/sites/default/files/weapons_report-8.pdf
‘Who Profits’’s report: http://www.gumfilms.com/projects/lab

Uluslararası eylem günü; İsrailli vicdani retçileri destekleyen gruplar ve bireylerden oluşan bir ağ olan Mesarvot, Uluslararası Savaş Karşıtları, Refuser Solidarity Network, Fransa Filistin Dayanışma Derneği ve Connection e.V. tarafından organize edilmektedir.

Kaynak: WRI

Çeviri: VR

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org