Basın Açıklamasına Katılan VR-DER Üyesi Muhammed Cihad Ebrari’ye İşkence

Maruz kaldığı işkenceye rağmen bugün polis tarafından zorla adliyeye götürülmek istenen Ebrari’nin sevki, avukatları aracılığıyla engellenmiştir ve şu anda tedavisi sürmektedir.

Basın Açıklamasına Katılan VR-DER Üyesi Muhammed Cihad Ebrari’ye İşkence
Geçtiğimiz günlerde HDP’ye yönelik yaşanan tutuklamalara karşı dün Kadıköy’de gerçekleştirilmek istenen basın açıklamasına polis saldırısı yaşanmış, saldırı sırasında onlarca kişi gözaltına alınmıştı.
Gözaltına alınanlar arasında dernek üyemiz olan vicdani retçi Muhammed Cihad Ebrari de bulunmaktadır. Aynı zamanda HDP İstanbul milletvekili Hüda Kaya’nın oğlu olan Ebrari, saldırı sırasında polis tarafından darp edilmiş; darp esnasında dernek üyemizin kaburgalarında kırıklar oluşmuş ve vücudunda birçok yaralanma olmuştur.
Maruz kaldığı işkenceye rağmen bugün polis tarafından zorla adliyeye götürülmek istenen Ebrari’nin sevki, avukatları aracılığıyla engellenmiştir ve şu anda tedavisi sürmektedir.
Dernek avukatlarımızın Muhammed Cihad Ebrari’nin ailesi ve kendisi ile yaptığı görüşmenin ardından bildiriyoruz; dün yaşanan polis saldırısının ardından gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalı, dernek üyemiz olan vicdani retçi Muhammed Cihad Ebrari’ye yönelik işkence bir an önce sonlandırılmalıdır.
Vicdani Ret Derneği

**

Cihad Ebrari: Hüda Kaya’nın Oğlu Olduğumu Bildikleri İçin Daha Fazla Dövdüler

HDP’li vekillerin tutuklanmasını protesto eylemi sonrası gözaltına alınan ve gözaltındayken darp edilerek omurgasındaki L4 kemiği kırılan HDP vekili Hüda Kaya’nın oğlu Cihad Ebrari yaşadıklarını bianet’e anlattı.

Ekin Karaca İstanbul – BİA Haber Merkezi 08 Kasım 2016, Salı 12:38
“Sadece ben değil, beraber gözaltına alındığım kişiler de hastaneye gidene kadar dövüldüler. Bana, Hüda Kaya’nın oğlu olduğumu bildikleri için biraz daha fazla yoğunlaştılar; bilinçli olarak daha fazla darp edildim. (…) Hem gözaltına alınırken, hem karakola giderken araçta, hem karakolda, hem de hastaneye götürülürken dövüldüm.”

HDP’li vekillerin tutuklanmasını protesto etmek için Kadıköy’de düzenlenen kadın eylemi sonrası gözaltına alınan ve işkenceye maruz kaldığı iddiasıyla gündeme gelen HDP Milletvekili Hüda Kaya’nın oğlu Muhammed Cihad Ebrari yaşadıklarını bianet’e bu sözlerle özetledi.

Kaya, omurgasında L4 adlı bir kemiğin ucunda kırık ve vücudunun farklı yerlerinde morluk, kızarık ve çizikler olduğunu söyledi.

Muhammed Cihad Ebrari yaşananları başından itibaren şöyle aktardı:

Gözaltına alınış

“Kadın eylemiydi ve biz erkekler olarak eyleme girmedik, dışarıdaydık.

“Eylem bittikten sonra kadınlar dağılırken eylemi izleyen, destek verdiği az çok belli olan erkeklere yönelik gözaltı işlemi yaptılar. Bunun üstüne ortalık karıştı.

“Bazı kadınlar da gözaltı işlemine karşı çıkmaya başladı. Annem de o kadınların arasındaydı. Anneme bir şey olmasın diye ben sürekli annemin yanındaydım.

“Kendisine yönelik de bir kaç kez itişme kakışma durumları oldu. En son bir polis anneme doğrudan müdahale edince ben aralarına girdim ve gözaltına aldılar.

Gözaltında

“Gözaltına alınırken ve polis aracıyla karakola götürülürken devamlı dövüldüm.

“Gözaltında tutulanlarla çok fazla beraber olmadım ama onlarla birlikteyken onların da darp edildiğini, duvarlara vurulduklarını, diz çök-kalk-otur gibi emirler verildiğine şahit oldum.

“Sadece ben değil, beraber gözaltına alındığım kişiler de hastaneye gidene kadar dövüldüler. Bana, Hüda Kaya’nın oğlu olduğumu bildikleri için biraz daha fazla yoğunlaştılar; bilinçli olarak daha fazla darp edildim.

Hastaneye götürülürken

“Hem gözaltına alınırken, hem karakola giderken araçta, hem karakolda hem de hastaneye götürülürken dövüldüm.

“Hastaneye giderken kırık durumumu hissettim. Oturamıyordum ve yan yatmıştım ama o haldeyken bile dövdüler.

“Hastaneye soktuklarında da halk tepki vermesin diye ‘terörist’ ‘terörist’ diye bağırarak beni odaya soktular.

Hastanede

“Hastanede kelepçeyle tutuldum. Polisler dün beni kırığım olmasına rağmen kendi arabalarıyla savcılığa götürmek istediler.

“Ama yakınlarım oturamadığımı ve raporlu olduğumu belirterek bunu kabul etmediler ve polis arabasıyla savcılığa gitmeme engel oldular.

“Öğleden sonra birden bire polisler kelepçeyi çıkartıp gittiler. Akşam saatlerinde de serbest bırakıldığımı öğrendim.” (EKN)

**

HDP’li Kaya’nın oğluna gözaltında işkence: Omuriliğinde kırık var – Diken

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org