Uluslararası Savaş Karşıtları (WRI), tutuklu insan hakları savunucusu Dr. Serdar Küni’nin Şırnak’taki duruşmasına katıldı

Dr. Küni Ekim 2016’dan beridir TCK’nın 314/2 maddesi kapsamında PKK üyesi olmak suçlamasıyla gözaltında tutuluyordu. Altı tanesi Almanya, Birleşik Krallık, İsveç, Norveç ve ABD’den olmak üzere 70 gözlemcinin de katıldığı ilk duruşması 13 Mart Pazartesi günü gerçekleşti.

Türkiye: Dr. Serdar Küni’nin Duruşmasına Uluslararası Gözlemciler de Katıldı

Geçtiğimiz hafta Uluslararası Savaş Karşıtları (WRI), insan hakları savunucusu olan Dr. Serdar Küni’nin Şırnak’taki duruşmasına katıldı. Dr. Küni Ekim 2016’dan beridir TCK’nın 314/2 maddesi kapsamında PKK üyesi olmak suçlamasıyla gözaltında tutuluyordu. Altı tanesi Almanya, Birleşik Krallık, İsveç, Norveç ve ABD’den olmak üzere 70 gözlemcinin de katıldığı ilk duruşması 13 Mart Pazartesi günü gerçekleşti.

Dr. Küni aleyhinde ifade vermiş olan tanıklar; duruşma sırasında Dr. Küni’yi tanımadıklarını, ifadelerini verirken de polis işkencesine maruz kaldıklarını belirttiler. Şahitlerin ifadelerine rağmen mahkeme Dr. Küni’nin 24 Nisan’da gerçekleşecek olan bir sonraki duruşmaya kadar tutukluluğunun devamına karar verdi.

Diyarbakır Tabip Odası tarafından ‘Barış, Dostluk ve Demokrasi Ödülü’ verilen Dr. Küni, Cizre de yaşıyor. Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın Cizre temsilcisi olarak görev yapıyor, Şırnak Tabip Odası eski başkanlığı yaptı ve 2016’nın başlarındaki sokağa çıkma yasaklarının ve çatışmaların yaşandığı dönem dahil yıllardır ilçede doktor olarak görev yapıyor. Pazartesi günü gerçekleşen duruşmada, “Bir doktor olarak ihtiyaç duyan her insana yardım etmek benim görevimdir. Ancak görevimi yaparken hiçbir zaman yasaları çiğnemem.” ifadelerini kullandı.

Savcı, Dr. Küni’yi “militanlara sağlık hizmeti sağlamak”, güvenlik güçlerine bildirmemek ve PKK üyesi olmak ile suçladı. Bu suçlamaları kanıtlamak için savcı dört şahit çağırdı. Mahkeme salonunda şahitlerin verdiği sözlü ifadeler, sokağa çıkma yasakları esnasında polis ve güvenlik güçlerinin Cizre’de nasıl davrandığını gözler önüne sermişti. TSK ile Kürt militanların çatışmaları sırasında yüzlerce insan hayatını kaybetmişti. On binlerce kişi ilçeyi terk etmek zorunda kalmıştı. Şu anda, bu bölgelerin büyük bir kısmı yerle bir olmuş ve evler de kamulaştırılmış durumda.

Duruşma esnasında şahitler arka arkaya Serdar Küni’yi tanımadıklarını ifade ettiler. Şahitlerin bir tanesi, bir ifadeyi okumasına bile izin verilmeden imzalamaya nasıl zorlandığını anlattı. Bir diğer şahit, polis tarafından tutuklandıktan sonra işkenceye maruz kaldığını açıkça ifade etti. Bir şahit de “Döverek dişimi kırdılar, sonra patlayıcı yelek giydirdiler ve havaya uçurmakla tehdit ettiler. İmzaladım ama hiçbir şey gerçek değil.” dedi.

Son olarak savunma tarafı; Serdar Küni’nin bir doktor olarak, sağlık hizmetine ihtiyaç duyan her insana yardım etmekle yükümlü olduğunu belirtti. Şahitlerin ifadeleri göz önünde bulunarak Dr. Küni’nin serbest bırakılması talep edildi.

Ancak savcı Dr. Serdar Küni’nin suçsuz olduğuna halen ikna olmadığını belirterek tutukluluğunun devamını talep etti. Hakim bu talebi kabul ederek, bir sonraki duruşma 24 Nisan’da Şırnak’ta gerçekleşecek şekilde davayı erteledi.

Altı tanesi Almanya, Birleşik Krallık, İsveç , Norveç ve ABD’den olmak üzere 70 gözlemcinin de katıldığı duruşmadan çıkan karar herkesi şok etti. IPPNW Almanya’dan Ernst Ludwig Iskenius: “İşkence’ye Karşı Sözleşme’ye göre; eğer ifadelerin işkence altında verildiği ortaya çıkmışsa, yargılama süreci derhal durdurulmalıdır.” dedi. Connection e.V. ve Uluslararası Savaş Karşıtları’nı temsilen Şırnak’ta bulunan Rudi Friedrich: “Yargının Türk hükumetinin politikalarını bu şekilde uyguluyor olması korkutucu.” sözlerini ekledi.

TİHV’den Metin Bakkalcı: “Dr. Serdar Küni davası çok önemli. Bu derece büyük uluslararası destek almaktan memnuniyet duyuyoruz.” dedi. Uluslararası gözlemciler Dr. Serdar Küni’nin bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyorlar. Ernst-Ludwig Iskenius “Türk yargısının davranış biçimini şiddetle kınıyoruz.” vurgulamasını yaptı ve Rudi Friedrich “yargılanma ve tutuklanma tehlikesi altında çalışarak Türkiye’deki çatışmalara barışçıl çözümler arayan bütün insan hakları aktivistlerine destek vermeye devam edeceğiz.” sözlerini ekledi.

Çeviri: VR

Kaynak: WRI

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org