Bedelli Bekleyenlere “Ahır Nöbeti Müjdesi”! – Zafer Burakmak

Türk ve Kürt evlatlarını yıllarca dağlarda kıyıma uğratan kurum, söz konusu zorunlu askerliği gevşetecek bedelli uygulamaya gelirken, birden aslan kesiliyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi dillendirilen bedelli askerlik söylentilerinin yaydığı umut ışığı Genelkurmay başkanının yaptığı açıklamayla söndü şimdilik. Orgeneral Necdet Özel, bedelli askerlikle ilgili bir çalışmalarının olmadığını belirterek yaş ve ödenecek bedel konusunda anlaşamayan kamuoyunu düştükleri bu muammadan kurtardı gibi. Öyle ya, seçimde getireceği oy oranı hesaplanarak olsa gerek hükümete yakın gazetelerin servis ettiği haberlerde yaş ve fiyat bile belirtilmiş, bu müjdeli haberi bekleyenlerin yüreğine su serpilmişti. Hatta kimileri bahsedilen parayı bulmak için çalışmalara bile başlamıştı ki, genelkurmay başkanı son noktayı koydu; “böyle bir çalışmamız yok”.

Asker intiharları, psikolojik travmalar kadar hayati sorunlardan tutun da, kabul toplama merkezlerindeki gibi kimi sefalete kadar askerlerin kötü şartlarda sürünmelerine neden olan konularda sessizliğe bürünen komutanların, bedelli askerlik konusuna nokta koyma aceleciliğinden duydukları zevk, bedelli bekleyenlerin acısıyla yarışıyor gibi. Türk ve Kürt evlatlarını yıllarca dağlarda kıyıma uğratan kurum, söz konusu zorunlu askerliği gevşetecek bedelli uygulamaya gelirken, birden aslan kesiliyor. Ha pardon bir de eskiden başörtüsü, irtica meselesi vardı ki o konulardaki üstün hassasiyetleri de kulaklarını epey çınlatacak yoğunluktaydı. Neyseki o konuda sakinleştiler. Ama hala gençliğine adım atan her erkeğin psikolojisinin üstünden silindir gibi geçen zorunlu askerlik görevi üzerine bir çalışma yapmadılar. Yapacağa da benzemiyorlar. Çünkü zorunlu askerlik, başka hiçbir şekilde bu oranda elde edemeyecekleri ordu üstünlüğünü, topluma sistem kabullenmişliğini gerçekleştiriyor. Belki bu çözüm süreci selamete erer de çatışmalar durursa bir süre sonra bu illetten kurtulmayı umabiliriz. Ama o güne kadar bedelli uygulamalarıyla bir tatminlik hissi yaşayanabilir. Nasıl mı? Hükümet gelecek parayı ve oyları hesap eder, dedikoduyu yayar, ordunun tepkisini ölçer. Artık ne çıkarsa bahtımıza.

İşte cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi de böyle bir söylenti bizzat hükümete yakın gazetelerce yayıldı. Hatta işin içine Numan Kurtulmuş ismi karıştırıldı ve gözler TSK’ya döndü. Yüzbinlerce gencin eli yüreğinde beklediği cevap en tepe isimden geldi; Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, bedelli askerlik çalışmalarının olmadığını belirtti. Bu moral bozukluğuyla kırılan hayal kırıklarını toplamaya çalışan gençleri “rehabilite edecek” haber yine ordudan geldi; “Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) İç Hizmet Yönetmeliğini değiştirdi.” Yeni düzenlemeyle nöbette put haline getirilen askerin hareket tarzını artık komutanı belirleyecekmiş. Buna benzer bir iki değişikliği okuyan bedelli askerlik bekleyenleri en sevindiren madde “ahır nöbetinde yapılan değişiklik” olsa gerek. Servis yapılan habere göre orduda büyük “bir sorun” olan ahır nöbetçilerinin sayısı da değişti. “Eskiden nöbetçi sayısı 10-15 hayvana 1 asker olarak belirlenirken, yeni düzenlemeye göre 20-30 hayvana bir nöbetçi tayin edilecek.”

Rahat olun; 2002’den bu yana zorunlu askerlik yaparken intihar ederek öldüğü ileri sürülenlerin sayısı bini aşarken, “zorunlu”lukla onbinlerce asker psikolojik sorunlar yaşarken, hayatın en verimli yılları beğenmediğiniz değerler için esas duruşta geçerken, bedelli çalışması yok ama “ahır nöbetçilerinin sayısını değiştirdik.” Artık bedelli askerliği beklemeye ne gerek var? Koşun garnizonlar önünde nöbet tutmaya!
01 Eylül 2014

islahhaber.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org