Beyoğlu Emniyet Pasaport Şubenin vicdani retçiye hukuksuzluğunu belgeledik

Vicdani retçinin pasaport almasını “işlem yapılmasında sakınca yoktur” yazan bir belge getirmesini isteyerek engellemeye çalışan Beyoğlu Emniyeti’nin hukuksuzluğu belgelendi. Pazartesi günü suç duyurusunda bulunacağız.

Vicdani retçinin pasaport almasını “işlem yapılmasında sakınca yoktur” yazan bir belge getirmesini isteyerek engellemeye çalışan Beyoğlu Emniyeti’nin hukuksuzluğu belgelendi.

Konuyla ilgili olarak Vicdani Ret Derneği yöneticisi avukat Davut Erkan’ın yapmış olduğu açıklamayı sizlerle paylaşıyoruz:

Merhaba

Vicdani Ret Derneği üyesi Hüseyin Civan’ın pasaport başvurusuna yönelik keyfi engellemeler nedeniyle 13 Şubat günü saat 15.30 için tekrar randevu aldık ve başvuru için Pasaport Şube’ye gittik. Polislerin tavrı aynı şekildeydi, “bakaya” kaydı göründüğü için askerlik şubesinin onayını belirten bir yazı olmadan vermeyiz dediler. Bizlerse böyle bir zorunluluğun olmadığını, başvurumuzu almak zorunda olduklarını belirttik.

Tartışmalar sonucunda ekip çağırdılar ancak gelen ekibe yakalama emri olmadığı için hiçbir yere götüremeyeceklerini belirttik. Yakalama emri olmadığından zorla götürma yoluna gidemediler. Bundan sonra şube müdürü “bu yakalama değil, size yardımcı olmak için memur arkadaşlar araçla askerlik şubesine bıraksınlar, evrakı almanıza yardımcı olmaya çalışıyoruz” demeye başladı. Biz keyfi olarak istenen bu belgeyi almaya hiçbir şekilde gitmeyeceğimizi, bu haliyle başvurumuzu almak zorunda olduklarını belirttik. Eğer başvurumuzu almayacaklarsa buna ilişkin bir tutanak tutmak zorunda olduklarını ve suç duyurusunda bulunacağımzı belirttik.

Bu restleşmeden sonra başvurumuzu almayacaklarını belirttiler. Ancak biz daha karakolun önünden ayrılmamışken tekrar bizi çağırarak Askerlik ŞUbesini arayacaklarını, eğer oradan olur alırlarsa başvurumuzu alacaklarını belirttiler. Görüşme trafiğinden sonra ise, Hüseyin’in yakalama tutanağını imzalamamış olması nedeniyle başvuruyu almayacaklarını belirttiler. Israrımız üzerine buna ilişkin bir tutanak tuttular. Biz de bu hukuksuzluğun ve keyfiliğin belgesi olan tutanaktan bir suret aldık.

Söz konusu belge ektedir. Pazartesi günü, keyfi engeller çıkaran ve görevlerini yapmayan polis memurları hakkında suç duyurusunda bulunacağız.

Selamlar
Davut ERKAN

**

Suç Duyurusu!..

Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şube Amirliği’nde görevli memurlar ve şube amiri hakkında görevi kötüye kullanma, dilekçe hakkının engellenmesi ve seyahat özgürlüğünün engellenmesine yönelik yapılan suç duyurusu (Suç duyurusu içeriğinde de görüleceği gibi; vicdani retçi Hüseyin Civan, Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü tarafından engellenen başvuru hakkını bugün (16 Şubat) Kadiköy Emniyet Müdürlüğü’de kullanmış ve başvurusu kabul edilmiştir. Bu durum Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü’nün uygulamasının hukuksuzluğunu da doğrulamıştır):

İSTANBUL CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

ŞİKAYETÇİ : HÜSEYİN CİVAN

ADRES : … Kadıköy-İSTANBUL

ŞÜPHELİLER : Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şube Amirliği’nde görevli memurlar ve şube amiri

SUÇ : (Her suç için 2’şer kez) Görevi kötüye kullanma, Dilekçe hakkının engellenmesi, Seyahat özgürlüğünün engellenmesi

SUÇ YERİ : Beyoğlu İlçe Emn. Müd. Pasaport Şub. Amirliği

SUÇ TARİHİ : 06.02.2015 ve 13.02.2015 saat 15:30-16:20

AÇIKLAMA

2 Şubat günü Kadıköy Pasaport Şubeye pasaport başvurusu yaptım. Buradan bakaya olduğum gerekçesiyle hakkımda yakalama emri olduğu anlaşıldı ve Üsküdar askerlik şubesine götürüldüm ve yakalama infaz edildi. Ben vicdani retçi olduğum için buradaki tutanağı imzalamaktan imtina ettim zira bu tutanakta “15 gün içinde askerlik şubesine gideceğim, askerlikle ilgili işlemlerini tamamlatacağım” şeklimde taahhütler vardı. Yakalama ve ihtar tutanağı görevlilerce tutuldu ve imzalandı, bu tutanakla birlikte 15 gün süre verildiğinden yakalama emri de kaldırıldı.

Tekrar pasaport başvurusu için randevu aldım ve 6 Şubat Cuma günü Beyoğlu Emniyet Pasaport Şubesine pasaport başvurusu için gittim. Burada hakkımda bakaya kaydı olduğundan işlemimi almadılar. Benden askerlik şubesine giderek askerlik “işlem yaptırmasında sakınca yoktur” yazan bir belge istediler. Böyle bir belgenin istenmesinin hukuki olmadığını ve böylesi bir belgenin mevcut da olmadığını bilmeme rağmen, teyit etmek amacıyla Üsküdar Askerlik Şubesine tekrar gittim. Buradan bana böyle bir belgenin düzenlenmesinin söz konusu olmayacağını, kendilerinin pasaport işlemleri ile hiçbir ilgisinin olmadığını, yetkileri dışında olan bir belgeyi düzenlemelerinin mümkün olmadığını, böylesi bir belge istenmesinin Beyoğlu Pasaport Şubenin icadı olduğunu belirttiler.

Bunun üzerine tekrar Beyoğlu Emniyet Pasaport Şubeden randevu aldım. 13 Şubat Cuma günü saat 15:30’da Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü’ne avukatım Davut ERKAN’la birlikte gittik. Orda görevli kadın memur yine o belge olmadan başvurumuzu almayacağını belirtti. Biz böylesi bir belgenin hukuk aleminde var olmadığını, bu nedenle bu belgeyi alamadığımızı ve alamayacağımızı, başvurumuzun bu şekilde alınmasını ve isterlerse başvuruyu aldıktan sonra idari bir işlemle reddedebileceklerini ve bizim de bu işleme karşı idari dava açabileceğimizi belirttik. Ancak ısrarla başvurumuzu almadılar.

Oraya gelen Şube Amiri olduğunu düşündüğümüz kişi de başvurumuzu almayacağını, eğer çıkmazsak bizi ekip çağırarak oradan çıkartacağını ve askerlik şubesine sevk ettireceğini söyledi. Ekip çağırıldı ancak gelen ekip yakalama emri olmadığı için yakalama işlemi yapamadı ve oradan ayrıldılar.

Başvurumuz alınmayınca suç duyurusunda bulunmak üzere şubeden çıktık. (Bu sırada yanımıza Vicdani Ret Derneği Başkanı Merve ARKUN da geldi ve bundan sonraki olaylara şahit oldu) Bu arada bizi tekrar çağırdılar ve şubeyi arayarak onay verirlerse işlem yapabileceklerini söylediler. Bir süre sonra ise sözde “Bakaya nedeniyle düzenlenen yakalama tutanağında imzadan imtina ettiğimden dolayı” (ne ilgisi olduğunu anlayamadık) başvurumuzu almayacaklarına karar verdiler. Bu konuda bir tutanak tutuldu, tutanak ektedir.

Ben bundan sonra 16.02.2015 günü aynı durum üzre Kadıköy İlçe Emniyet Pasaport Şubeye başvurdum ve benim başvurumu kabul ettiler. Bu da göstermektedir ki, Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şube Amirliği hukuktan bağımsız olarak kendilerini “yasakoyucu” addederek keyfi bir uygulama yürürlüğe sokmuşlardır.

Daha önce de benim durumunda olan bir çok vicdani retçi, bakaya ya da yoklama kaçağı olmalarına, benimle aynı durumda olmalarına rağmen hiçbir engellemeye maruz kalmadan pasaport başvurusu yaptılar ve pasaportlarını aldılar. Buna engel olacak hiçbir yasa veya yönetmelik vesaire yoktur. Zaten şüpheliler, buna engel bir yasa veya yönetmelik olmadığını kabul etmekle birlikte, bunun kendi şube uygulamaları olduğunu belirtmişlerdir.

Yukarıda anlatıldığı üzere, hukuksuz bir şekilde ve keyfi gerekçelerle 6 Şubat 2015 tarihinde ve 13 Şubat 2015 tarihlerinde Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şube Müdürlüğünde görevli amir ve memurlar başvurumu almayarak, görevi kötüye kullanma ve dilekçe hakkının engellenmesi suçlarını işlemiş, pasaport almamı engelleyerek seyahat özgürlüğü hakkımı kullanmamı engellemişlerdir. Bu kişilerden şikâyetçiyim, gereğinin yapılmasını sağlamak üzere iş bu başvuruyu gerçekleştirmekteyim.

DELİLLER : Tutanak, Tanıklar, Pasaport şubeye ait Kamera kayıtları

TANIKLARIM :
1- Davut ERKAN – … Beyoğlu-İSTANBUL
2- Merve ARKUN-  … Kadıköy-İSTANBUL

İSTEM SONUCU : Yukarıda yazılı ve araştırma sonucu öğrenilecek nedenlerle, suç işleyen kamu görevlileri hakkında gerekli tahkikatın yapılmasını ve kamu davası açılmasını talep ederim. 16.02.2015

Hüseyin CİVAN

vr-huseyin-civan-tutanak

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org