Bir şüpheli asker ölümü daha!..

Cephanelik dedikleri yer var. Kitli bir yer. Orayı Aydın açmış, içeriye girmiş orada intihar etmiş. Kilitli bir yeri 20 günlük asker nasıl açar? Mermiyi nereden bulur? Hiç kimse bunun cevabını veremiyor.”

Yirmi Günlük Er Acemi Birliğinde İntihar Etti
26 Şubat 2014 13:09

Vatani görevini İzmir‘in Yeni Foça ilçesinde yapan 24 yaşındaki Aydın Çevik, iddiaya göre başına ateş ettiği tüfekle intihar etti.

Yaklaşık 20 gün önce Antalya‘dan İzmir Yeni Foça 7. Jandarma Komando Eğitim Alay Komutanlığı’ndaki birliğine teslim olan Aydın Çevik’in geçen Pazartesi günü öğleden sonra koğuş içindeki silahlıkta G3 piyade tüfeğini başına dayayarak intihar ettiği iddia edildi. Acılı haber saat 19: 00’da Çevik’in ailesine haber verildi.

Baba Mustafa Çevik, 4 Şubat’ta oğlunu İzmir Yeni Foça‘ya Jandarma Komando olarak askere gönderdiğini söyledi. Oğluyla en son geçen Pazartesi günü saat 14: 30 da telefonla görüşüldüğünü dile getiren baba Çevik, şöyle konuştu: “Babaannesinin halini hatırını sorup rahatının iyi olduğunu ve alıştığını söylemiş. Oğlumu askere zorla gönderdik ama orayı görünce askerde kalacağını söylüyordu. Duyumlarımıza göre Pazartesi günü öğle içtimasında oğlum ortada yok. Aramaya gidiyorlar ama bulamıyorlar. Cephanelik dedikleri yer var. Kitli bir yer. Orayı Aydın açmış, içeriye girmiş orada intihar etmiş. Kilitli bir yeri 20 günlük asker nasıl açar? Mermiyi nereden bulur? Hiç kimse bunun cevabını veremiyor.”

Saat 13: 00’de kaybolan askerin 5 bin kişinin olduğu bir yerde nasıl bulunamadığını soran baba Çevik, şunları söyledi: “Alayın içinde oluyor. Şehit olsa bu kadar üzülmezdim. Mutlu olurdum. İntihar etmeyecek bir adamın intiharı beni üzüyor. Neden engel olunmadı? 20 günlük bir asker. Usta er olur, elinde her şey olur, bulur sıkar deriz. Bunalıma giren biri değil. Hayatı seven neşeli bir kişi. Dini bütün biri. Kültürlüdür. Kitapçılık yaptığı için oğlumun her zaman başucunda kitap olur.”

Oğluyla iki günde bir telefonla konuştuklarını kaydeden baba Çevik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Oraya gittiğimde bir ihmal olduğunu kabul ettiler. Bizimle ilgilendiler. Kimseye bir şey söyleyemiyorum. Bunun peşini bırakmayacağım. İmkanım ölçülerinde suçlu ya da ihmali olanlar bulunsun. Sonuç ne olacak. Askeri savcılığa davacı olduğumu söyledim. Olayda ihmali olanlar hakkında suç duyurusunda bulundum. Olayda tuhaflık var. Acemi bir asker kilitli kapıyı açıp giremez. Sanki adamı oraya götürüp yerleştirmişler. Biz, intihara inanmıyoruz.”

Gözyaşları içinde kalan acılı babaanne Ayşe Çevik ise, “Son konuştuğumuzda halimi sordu. Sesimi duymak için aradığını söyledi. ‘Sesini duydum rahatladım’ dedi. Ama akşam oldu, acı haberini duyduk. Çok efendi ve doğru bir çocuktu. İntihar edeceğine inanmıyorum. Böyle gitti kuzum. Acıyla bıraktı bizi” diye ağladı.

Lise mezunu olan ve kitapçılık yapan Aydın Çevik’in cenazesi Kepez İlçesi Habibler Mezarlığı’nda toprağa verilecek. – Antalya

haberler.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org