Blinken Senato’da konuşurken, savaş karşıtları ‘Ateşkes şimdi’ diye slogan attı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın, İsrail ve Ukrayna’ya milyarlarca dolar daha fazla mali yardım yapılması için Kongre’deki ilgili komitede yaptığı konuşma sırasında Filistinlilerle dayanışma eylemi yapıldı

Savaş karşıtı eylemciler ABD Dışişleri Bakanı Blinken’ın konuşmasını ‘Ateşkes şimdi’ sloganı ile bastı

31 Ekim 2023
ABD Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna ve İsrail için milyarlarca dolarlık ek bütçe talebi konusunda Senato’da oturum düzenlendi. Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın konuşmasını İsrail’i ellerini kan rengine boyayarak protesto eden savaş karşıtı eylemciler bastı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın, İsrail ve Ukrayna’ya milyarlarca dolar daha fazla mali yardım yapılması için Kongre’deki ilgili komitede yaptığı konuşma sırasında Filistinlilerle dayanışma eylemi yapıldı.

Savaş karşıtı Code Pink grubundan bir grup eylemci, Blinken’ın konuşmasını “Ateşkes şimdi” çağrıları ile kesti.

Konuşmasının başlangıcında, Blinken’in cümleleri yarıda kaldı. Eylemciler, Biden yönetiminin İsrail ve Ukrayna’ya 16 milyar dolarlık yardım yapılması çağrısının aleyhine slogan attı.

Senato’da Dışişleri Bakanı Blinken ve Savunma Bakanı Austin İsrail için istenen 14 milyar $’ı anlatıyorken 5 dk içinde 6 kez protesto yapılınca ana akım medya canlı yayınlarını kesti

Protestocular İsrail’e tepki olarak ellerini kan rengine boyadı

Protestocuların, İsrail’in katliamlarına tepki olarak ellerini kan rengine boyadığı görüldü.

Salondan güvenlik güçleri tarafından dışarıya çıkarılan protestoculardan birinin elinde, “İsrail için artık $$$ yok” yazılı döviz dikkat çekti.

Blinken, Senato’nun ödenek tahsisi ile ilgili komitesinde, ABD’nin devasa bütçe açığına rağmen Biden’dan Ukrayna, İsrail ve ABD’nin sınır güvenliği için gelen 106 milyar dolarlık ek bütçe çağrısı konusunda senatörleri ikna etmeye çalıştı.

Joe Biden, ABD’nin ulusal güvenliği için gerekli olduğunu savunarak, Ukrayna’ya 61.4 milyon dolar, İsrail’e 14.3 milyar dolar, ABD’nin sınır güvenliği için de 13.6 milyar dolarlık bütçe talep etmişti. Biden, İsrail için istediği paranın 9 milyar dolarının hem Gazze’ye hem İsrail’e gönderilecek insani yardıma ayrılacağını savunmuştu.

Kaynak: Gazete Pencere

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org