BM: Devlet dışı gruplar kitle imha silahlarına erişebilir

BM Güvenlik Konseyi, terör örgütlerinin kitle imha silahı üretme ya da edinme riskine karşı BM üyelerini uyardı.

BMGK’dan kitle imha silahlarına erişim riski uyarısı

BM Güvenlik Konseyi, devlet dışı grupların kitle imha silahı elde etme riski nedeniyle endişe duyulduğunu bildirdi

08.05.2014 01:36
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER – BM Güvenlik Konseyi, terör örgütlerinin kitle imha silahı üretme ya da edinme riskine karşı BM üyelerini uyardı.

BMGK’da, nükleer, kimyasal ve biyolojik silahların devlet dışı aktörler ve özellikle de terör örgütleri tarafından üretilmesi ya da edinilmesine karşı kabul edilen 1540 sayılı kararın onuncu yılı nedeniyle toplantı düzenlendi.

Toplantıda, on yıllık gelişmelerin görüşülmesinin ardından kabul edilen basın bildirisinde, “Devlet dışı aktörlerin nükleer, kimyasal ve biyolojik silah üretmeleri, edinmeleri, transfer etmeleri ve kullanmaları riskinden ciddi endişe duyulmaktadır” ifadesi kullanıldı.

BM üyesi ülkeleri, 1540 sayılı kararı tam uygulamaya ve terör örgütlerinin kitle imha silahı edinmelerinin önüne geçilmesi için çabalarını artırmaya çağıran bildiride, ülkelerden, devlet dışı grupların bu tür silahları edinmelerini sağlayacak hiçbir faaliyete izin vermemeleri ve bu grupları desteklemekten kaçınmaları istendi.

Suriye’deki kimyasal saldırı

BM Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson, toplantıda yaptığı sunumda, 1540 sayılı kararın kitle imha silahlarının geliştirilmesi ve kullanılmasına karşı önemli katkılar yaptığını söyledi.

Üye devletlerin aldıkları önlemlere ilişkin 30 binin üzerinde raporun komiteye gönderildiğini ifade eden Eliasson, Suriye’deki kimyasal saldırı gibi sorunlar ve hayal kırıklıkları ile de karşılaşıldığını vurguladı.

1540 sayılı kararda, üye ülkelerden bu konuda yasal düzenleme yapmaları, bu örgütlere karşı sınırları etkili bir biçimde korumaları, gerektiği durumlarda uluslararası yardıma başvurmaları isteniyor.

dunya.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org