BM: Geçen yıl savaşlar 8 bin çocuğun canını aldı

BM raporunda ayrıca yüzlerce çocuğun eline silah verilip savaştırıldığı, cinsel şiddete maruz kaldığı ya da okullara yapılan saldırılarda hedef alındığı belirtildi.

Savaşlar 8 bin çocuğun canını aldı

06 ekim 2017 – 13:29
BM raporuna göre geçen yıl 8 binden fazla çocuk savaş ve çatışmalar nedeniyle hayatını kaybetti

HABER MERKEZİ – Dünya çapında yaşanan savaş ve çatışmalar yine en çok çocukları etkiledi. Birleşmiş Milletler(BM) tarafından yayınlanan rapora göre geçen yıl yaşanan silahlı çatışmalarda 8 binden fazla çocuk hayatını kaybetti.

Çocuk ölümlerinin yüzde 40’a yakın bölümü Afganistan’da yaşandı, bu ülkede 2016 yılında 3 bin 512 çocuk çatışmalar nedeniyle yaşamını yitirdi. İç savaşların devam ettiği Yemen ve Suriye de çocuk ölümlerinin yüksek olduğu diğer ülkeler oldu. Yemen’de bin 340, Suriye’de de bin 299 çocuk savaşlarda öldü.

Raporla ilgili bir basın açıklaması yapan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Eş Şebab, Boko Haram, IŞİD ve Taliban’ın çocuklara karşı yaptığı ihlallerin sayısının 6 bin 800’ü aştığını bildirdi. BM raporunda ayrıca yüzlerce çocuğun eline silah verilip savaştırıldığı, cinsel şiddete maruz kaldığı ya da okullara yapılan saldırılarda hedef alındığı belirtildi.

SUUDİ ARABİSTAN DA KARA LİSTEDE
Çocuklara yönelik hak ihlallerini içeren kara listeye de Afganistan, Irak, Suriye, Yemen, Orta Afrika Cumhuriyeti, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Mali, Myanmar, Somali, Sudan ve Güney Sudan girdi. Listeye ayrıca ilk kez Yemen’deki iç savaşa müdahil olan koalisyonun lideri Suudi Arabistan da dahil edildi.

Kaynak: Artı Gerçek

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org