BM Genel Sekreteri: İdlib kan gölüne dönüşmemeli

Muhaliflerin elindeki son bölge olan İdlib’de 3 milyon kişinin yaşadığı tahmin ediliyor. Esad, İdlib’i geri alma sözü vermiş, Rusya ile birlikte geçen hafta hava saldırılarına başlamıştı.

Birleşmiş Milletler’den İdlib çağrısı: Kan gölüne dönüşmesi engellensin

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Salı günü gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye’de İdlib’e yönelik geniş çaplı bir savaştan kaçınılmasını talep etti.

Guterres, “İdlib kan gölüne dönüşmemeli” dedi.

Rusya, İran ve Türkiye’ye seslenerek, İdlib’deki sivillerin korunması için hiçbir çabadan kaçınmamalarını isteyen Guterres şöyle konuştu:

“Bu, kana bulanmış Suriye çatışmasında daha önce görülmemiş bir insani kabusa yol açacaktır.”

Muhaliflerin elindeki son bölge olan İdlib’de 3 milyon kişinin yaşadığı tahmin ediliyor.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, İdlib’i geri alma sözü vermiş, Rusya ile birlikte geçen hafta hava saldırılarına başlamıştı.

Guterres, “İdlib’deki mevcut durumun sürdürülebilir olmadığını ve terörist grupların hoşgörülemeyeceğini anlıyorum. Ancak terörle mücadele savaşan tarafları uluslararası hukuk nezdindeki yükümlülüklerinden sıyırmıyor” dedi.

BM Temsilcisi Sinirlioğlu: Operasyon Avrupa ve ötesinde muazzam güvenlik riskleri oluşturur

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu da BM Güvenlik Koneyi’ndeki konuşmasında İdlib’de operasyonlara son verilmesi ve ateşkes ilan edilmesi gerektiğini belirtti:

“Ateşkes çağrımız tüm askeri operasyonları kapsıyor ve Türkiye bu yönde çalışmalarını sürdürecek. Uluslararası toplumu da sesli ve aktif olarak çabalarımızı desteklemeye davet ediyoruz.

“İdlib’de askeri operasyonlar hiç şüphesiz insani felakete neden olur, mülteci akını başlatır, Türkiye ve Avrupa ve ötesinde muazzam güvenlik riskleri oluşturur.”

Rusya, İran ve Türkiye’den yetkililer BM’nin Suriye temsilcisi Staffan de Mistura ile Cenevre’de Salı günü bir araya geldi.

Rusya aynı zamanda, Cuma günü yapılan Tahran zirvesi konusunda BM Güvenlik Konseyi’ni bilgilendirdi.

Zirvede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ateşkes önerisinde bulunmuş, bu öneri reddedilmişti.

ABD’nin BM Büyükelçisi Nikki Haley ise, “Rusya, İran ve Esad İdlib’i yerle bir ediyorlar ve bizden buna ‘barış’ dememizi istiyorlar. Ama gerçek şu ki, Astana başarısız oldu. Şiddeti durdurmayı ya da siyasi bir çözüm getirmeyi başaramadı” ifadesini kullandı.

Kaynak: BBC

**

Guardian: “İdlib’deki insanlar neyle karşılaşacağını biliyor ama gidecek hiçbir yerleri yok” – BBC

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org