BM Raporu: Silah bırakan FARC’ın 85 eski üyesi paramiliter çetelerce öldürüldü

52 yıl boyu silahlı mücadele verdikten sonra hükümetle barış anlaşması imzalayarak silah bırakan ve siyasi partiye dönüşen solcu gerilla örgütü FARC’ın (Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri) 85 eski üyesinin öldürüldüğü ortaya çıktı.

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri FARC’ın 85 eski üyesi öldürüldü

DIŞ HABERLER-Birleşmiş Milletler’in Kolombiya raporu: Tarihi barış anlaşmasından bu yana FARC’ın 85 eski üyesi öldürüldü. Silah bırakmayı kabul eden gerillaların korunması için daha fazla şey yapılmalı.

01 Ocak 2019
Latin Amerika ülkesi Kolombiya’da toprak reformu için 52 yıl boyu silahlı mücadele verdikten sonra hükümetle barış anlaşması imzalayarak silah bırakan ve siyasi partiye dönüşen solcu gerilla örgütü FARC’ın (Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri) 85 eski üyesinin öldürüldüğü ortaya çıktı. Buna göre, cinayetler FARC’ın geçmişte kontrol ettiği bölgeleri ele geçirmek isteyen silahlı gruplar ve uyuşturucu çeteleri tarafından işlendi.

Birleşmiş Miletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in açıkladığı BM raporuna göre, sadece son üç ayda 14 eski gerilla öldürüldü. BM’nin Kolombiya’daki barış misyonu tarafından hazırlanan raporda, ülkede barış anlaşmasının yapıldığı 2016’dan bu yana 400’den fazla toplumsal liderin ve insan hakları savunucusunun da öldürüldüğüne dikkat çekilerek, “Cinayetlerin büyük kısmı FARC’ın terk ettiği ve devletin sınırlı varlık gösterdiği yerlerde işlendi” denildi.

DEVLET BAŞKANINA ÇAĞRI

Guterres, Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque’ten, eski gerillaları barış anlaşması kapsamında korumak için daha fazla şey yapmasını istedi.

1964 yılında çiftçiler ve tarım işçileri tarafından toprak reformu ve Marksist bir rejim hedefiyle kurulan FARC, 220 bin kişinin hayatını kaybettiği 52 yıllık iç savaş sonrasında 2016’da silah bırakmayı kabul etti. Tarihi barış anlaşması kapsamında örgütün siyasi bir partiye dönüşmesi ve eski gerillaların BM’nin de destekleyeceği bir süreçle toplumsal hayata geri dönüşü üzerinde uzlaşıldı.

Dönemin devlet başkanı Juan Manuel Santos anlaşma sonrasında Nobel Ödülü alırken, FARC da Kongre’de beş koltuğa sahip bir siyasi partiye dönüştü. Ancak örgüt üyelerinin çekildiği bölgelerde hâlâ güvenlik sağlanabilmiş değil.

Kaynak: Erciş Haber

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org