BM: ‘Suriye’de ateşkes kırılgan ama ilerleme sağlandı’

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, “Hama, Humus, Lazkiye ve Şam’ın bazı bölgelerinde çatışmalar devam ediyor. Sürecin işlemesinde önemli rol oynayan iki ülke bu bölgeleri yakından gözlemliyor ve ateşkes ihlallerini izliyor” diye konuştu.

03.03.2016
BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye’de geçen cumartesi günü başlayan ateşkesin ‘kırılgan’ olmasına rağmen devam ettiğini, ateşkese öncülük eden Rusya ve ABD’nin de durumu yakından takip ettiğini söyledi.

Suriye’de ateşkesin başlamasının 6. gününde Cenevre’de basın toplantısı düzenleyen De Mistura, “Durum kırılgan, başarı garanti değil ama görünür bir ilerleme sağlandı” dedi.

‘RUSYA VE ABD YAKINDAN İZLİYOR’

Ateşkesi denetleyen Görev Gücü’ne öncülük eden Rusya ve ABD’nin ateşkesi yakından takip ettiğini kaydeden BM temsilcisi, “Hama, Humus, Lazkiye ve Şam’ın bazı bölgelerinde çatışmalar devam ediyor. Sürecin işlemesinde önemli rol oynayan iki ülke bu bölgeleri yakından gözlemliyor ve ateşkes ihlallerini izliyor” diye konuştu.

De Mistura, BM’nin de ateşkesin devamına katkı sağlamak amacıyla Moskova ve Washington’la yakın işbirliği içinde olduklarını ifade etti.

Ateşkesle beraber Cenevre’de geçen ay ertelenen uzlaşma görüşmelerinin 9 Mart’ta tekrar başlayacağı açıklanmıştı.

http://tr.sputniknews.com/ortadogu/20160303/1021267273/suriye-ateskes-mistura-rusya-abd.html

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org