BM: Suriye’deki Savaştan Kaçanların Sayısı 4 Milyonu Aştı

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği başkanı Antonio Guterres, Türkiye’de 1 milyon 800 bin, Lübnan’da 1 milyon 173 bin, Ürdün’de de 630 bin Suriyeli mültecinin yaşadığını, 7 milyon 600 bin kişinin ise Suriye içinde göç ettiğini açıkladı.

Suriye’den göç edenlerin sayısı 4 milyonu aştı

09 Temmuz 2015 12:01
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) hazırlamış olduğu Suriye raporunda, Suriye’den komşu ülkelere göç edenlerin sayısının 4 milyonu aştığını belirtti. UNHCR, 7 milyon 600 bin kişinin ise Suriye içinde göç ettiğini açıkladı.

HABER MERKEZİ – BM Mülteciler Yüksek Komiserliği başkanı Antonio Guterres hazırladığı bir raporda Suriye’de yaşanan kaos ortamından dolayı yurtlarını terk eden ve komşu ülkelere sığınan kişilerin 2015 yılında 4 milyon 270 bin kişiye ulaştığını açıkladı. Guterres, savaş ve ekonomik nedenler sonucu Suriye’den göç edenlerin bir milyon 800 bininin Türkiye ve çoğunluğunun ise Lübnan, Mısır, Ürdün ve Irak’a sığındıkları belirtiliyor.

Guterres, son 4 yıl içerisinde 270 bin Suriyelinin Avrupa’ya gitmek için başvurduğu, Suriye içinde yaşam alanlarını terk eden ve daha güvenilir buldukları diğer Suriye kentlerine dağılan kişilerin sayısının 7 milyon 600 bin geçtiğini kaydetti.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği başkanı Guterres’in açıklamasında, 630 bin Suriyeli mültecinin Ürdün’de kötü şartlarda yaşadığı, Lübnan’da bir milyon 173 bin Suriyeli mültecinin yarısından fazlası kötü şarlar altında yaşadığı günlük 3, 3 buçuk dolarla geçimlerini sağlamaya çalıştıkları ve başlarını koyacakları bir yerin olmadığı belirtiliyor.

http://www.ozgur-gundem.com/haber/138683/suriyeden-goc-edenlerin-sayisi-4-milyonu-asti

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org