BM: Yemen’deki hava saldırılarında yarıdan fazlası sivil en az 1400 kişi öldü

Birleşmiş Milletler’in Yemen’deki temsilcisi, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon uçaklarının “etkili bir şekilde, mahsur kalan sivilleri” bombalamakla suçladı.

Yemen: Hamile kadınlar doğum sırasında kaçtı

Birleşmiş Milletler’in Yemen’deki temsilcisi, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon uçaklarının “etkili bir şekilde, mahsur kalan sivilleri” bombalamakla suçladı.

Haber ajansları ve yardım görevlileri, kuzeydeki Saada kentinde sivillerin, uçakların Husi isyancıları hedef alan bombardımanından korunmaya çalıştıklarını aktarıyor.

Birleşmiş Milletler ayrıca, yerleşim bölgelerinde hedef gözetmeksizin bombardıman yapılmasının uluslararası hukuka aykırı olduğu uyarısında bulundu.

BM’ye göre hava saldırıları sonucu yarıdan fazlası sivil en az 1400 kişi öldü.

‘Askeri bölge’

Hava saldırılarında eski Cumhrubaşkanı Ali Abdullah Salih’in evi de hedef alındı. Salih’in saldırıda yara almadığı belirtiliyor.

Salih, Husi isyancıları destekliyor. Sii Husiler, ülkenin büyük bir bölümünü denetimleri altında bulunduruyor.

Birleşmiş Milletler’in Yemen’deki insan yardım koordinatörü Johannes Van Der Klauuw, kuzeydeki son hava saldırılarından büyük kaygı duyduklarını söyledi, “Birçok sivil, Saada’da benzin sıkıntısı nedeniyle mahsur kaldı” dedi.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri Saada’yı “askeri bölge” olarak kabul ediyor. Cuma günü uçaklardan atılan bildirilerle, sivillerin bölgeyi terk etmesi istendi.

Van Der Klauuw, tüm kenti hedef alma kararının birçok sivili riske sokacağı uyarısında bulundu.

Sınır Tanımayan Doktorlar örgütünden Teresa Sancristoval Cuma gecesi, kentin şiddetli bir bombardımana hedef olduğunu söyledi. Kente uçakların 140 saldırı düzenlediği belirtiliyor.

Sancristoval, doğum yapmak üzere olan beş kadının hava saldırıları nedeniyle kaçtığını söyledi.

Suudi Arabistan, Husilerin saldırılardan korunmak için sivillerin arasına saklandıklarını ya da silahlarını bu bölgelere kaydırdığını söylüyor.

http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2015/05/150510_yemen_bombardiman

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org