Boğaziçi Üniversitesi’ndeki panelde üç kadın vicdani retlerini açıkladı

VR-DER eşbaşkanı Merve Arkun’un da konuşmacı olduğu Devlet Erkektir Şiddeti Militarizm paneli, Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs Demir Demirgil salonunda gerçekleşti. Panelin diğer konuşmacıları gazeteci yazar Pınar Öğünç ve Anarşist Kadınlar’dan Nergis Şen’di.

Devlet Erkektir Şiddeti Militarizm paneli

VR-DER eşbaşkanı Merve Arkun’un da konuşmacı olduğu Devlet Erkektir Şiddeti Militarizm paneli, Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs Demir Demirgil salonunda gerçekleşti. Panelin diğer konuşmacıları gazeteci yazar Pınar Öğünç ve Anarşist Kadınlar’dan Nergis Şen’di.
Panel sonrası üç kadın vicdani retlerini açıkladı.

Ben Dilan YAMAN.

Bir kürt kadınıyım. Sadece kürt olduğum için, devletin her türlü propaganda aracıyla, askeriyle, polisiyle düşman ilan edip katlettiği, okullarda, hastanelerde adı yasaklanan biriyim.
Babam başta olmak üzere, tanıdığım her erkeğin gölgesinde bırakılmış bir kadın olduğum için, devleti, ataerkiyi, otoriteyi reddediyorum.
Uğuru, Ceylanı, Berkini ve milyonlarca kardeşimizi, Kürdistan’da özgürlük mücadelesi veren halkları katleden MİLİTARİZM’İ, devrimci anarşist bir kadın olarak, devrime ve mücadeleme olan tüm inancımla reddediyorum.
ROJAVA DEVRİMİ VE KOBANE DİRENİŞİNE ATFEDEREK VİCDANİ REDDİMİ AÇIKLIYORUM.

vr-der-etkinlik-24.11.2014.1
Ben Aslıhan Nevruz.

Anarşist ve anti-militarist bir kadın olarak varoluşumu yok sayan, katleden devleti ve devletin savaşının bir parçası olmayı reddediyorum. Yıllardır T.C devletinin Kürdistan’da uyguladığı, hala Kobane’de Rojava’da devam ettiği imha ve inkar politakilarına karşı mücadele ediyorum ve bu politikaları reddediyorum. Bu doğrultuda iktidarların dayattığı militarizme karşı çıkıyorum ve iktidarsız, otoritesiz özgür bir dünya hayaliyle vicdani reddimi açıklıyorum. Hayatlarımız çalınmadan, hayallerimiz buluşmalı.

vr-der-etkinlik-24.11.2014.2
Ben Büşra Cengiz.

20 yaşında devrimci anarşist bir kadınım. Bir kadın olduğum için toplumun her alanında geri bırakılmış, ataerkinin gölgesinde kalmış bir bireyim. Aynı zamanda yaşadığım topraklarda yüzyıllardır dili, kültürü, kimliği yok sayılan Kürt halkı gibi yok sayılmış Hemşin halkındanım. İktidarların asimilasyon politikalarına, savaşlarıyla yok etme politikalarına karşı şuan Rojava’da ve Kobane’de direnen halkların mücadelesinin farkındayım ve bu mücadelede ben de varım.
Bu sebeple dinin, devletin ve her türlü otoritenin dayattığı militarizme karşı çıkıyorum. Anarşist devrime olan inancımla vicdani reddimi açıklıyor, militarizmi reddediyorum. Ve diyorum ki; Hayatlarımız çalınmadan, hayallerimiz buluşmalı.

 

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org