Bulgaristan Başbakanı Borisov: Karadeniz silahsız bölge olsun

Borisov, “Bu bölgedeki roketler, savaş gemileri, denizaltılar halklarımızın refah ve huzuruna ne getirecek?” diye sordu.

Bulgaristan: Karadeniz silahsız bölge olsun

10.07.2016
Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Karadeniz bölgesinin asker ve silahların bulunmadığı bir bölge olması önerisini dile getirdi.

Eski Zağara şehrinde basına konuşan Borisov, Karadeniz bölgesine ilişkin önerilerini dile getirdi. Borisov, “Karadeniz bölgesi silahsız, askersiz bölge olsun. Karadeniz asker, denizaltı ve savaş gemilerinin olmadığı bir bölge olarak ilan edilsin” dedi.

‘Doğalgaz kaynaklarının kullanıldığı, çevresindeki tüm ülkelerin turizmi geliştirmeye çalıştığı bir Karadeniz’ olmasını istediğini kaydeden Borisov, “Bu bölgedeki roketler, savaş gemileri, denizaltılar halklarımızın refah ve huzuruna ne getirecek?” diye sordu.

Avrupalı muhataplarına, Karadeniz’in ‘Silahtan arındırılmış bölge’ ilan edilmesi teklifinde bulunacağını söyleyen Borisov, “Bu bölgede turizm, petrol ve doğalgaz kaynakları, isterseniz balıkçılık da gelişsin, refaha ulaşsın. Bölgede yakınlaşma köprüleri aransın. Geri kalan her şey tehlikeli olabilir” ifadesini kullandı.

Sputnik

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org