Çin ordusu yurtdışında ‘terör operasyonları’ yapabilecek

Çin’de yeni kabul edilen ve ülke tarihinde bir ilk olan terörle mücadele yasasının, orduya yurt dışında operasyon düzenleme yetkisi verdiği bildirildi.

Çin ordusuna yurtdışında operasyon yetkisi

28/12/2015 15:17
Çin’de yeni kabul edilen terörle mücadele yasası kapsamında ordu yurtdışında ‘terör operasyonları’ yapabilecek.

RADİKAL – Çin’de yeni kabul edilen ve ülke tarihinde bir ilk olan terörle mücadele yasasının, orduya yurt dışında operasyon düzenleme yetkisi verdiği bildirildi. Çin Komünist Partisi yöneticilerinden Zang Dejyang, yasanın ülkenin ulusal güvenlik alanında sistematik ilkelerini belirlemesi açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Yeni yasa, Çin’in terörle mücadele amacıyla diğer ülkelerle ve uluslararası kurumlarla işbirliğini artırmasını ve istihbarat paylaşımını güçlendirmesini öngörüyor. Telefon ve internet sağlayıcılarının da terör faaliyetlerinin önlenmesi için yetkililere teknik destek vermesi amaçlanıyor.

ÇİN TARİHİNDE BİR İLK

Yasanın tüm dünyada IŞİD ve diğer terör tedhitlerinin arttığı bir dönemde uygulamaya konması dikkat çekti. Yasa, Çin tarihinde bir ilk oldu. Çin ceza kanununda ‘terör’ konusu daha önce acil durum yasası ve ceza muhakeme usülü çerçevesinde ele alınıyordu. (Sputnik)

http://www.radikal.com.tr/dunya/cin-ordusuna-yurtdisinda-operasyon-yetkisi-1495900/?scenario_id=ilgilihaberradikal&action=click&label=haberdetay3&widget_id=2460567499982088

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org