Çin’den Yeni Bir “Vatandaşı Koruma” Uygulaması Daha: Telefon Alırken Yüz Tarama Zorunluluğu

Ülkede Eylül ayında yapılan ve bugün yürürlüğe giren yasal düzenlemeye göre yeni telefon hattı ya da cep telefonu satın alacaklar yüz tarama sisteminden geçmek zorundalar. Çin gelecek yıl da sosyal kredi puanı sistemini hedefliyor.

Çin’den Distopya Gibi Yeni Uygulama: Telefon Alırken Yüz Tarama Zorunluluğu

İstanbul – BİA Haber Merkezi
01 Aralık 2019, Pazar 14:56
Gelecek yıl “sosyal kredilendirme” sistemiyle tartışmalı bir sisteme tam geçiş yapmayı hedefleyen Çin’de yeni cep telefonu satın alan müşterilere cihazlarını yüz tanıma özelliğiyle kaydettirmeleri zorunlu hale getiriliyor.

Pekin yönetimi tarafından Eylül ayında açıkladığı yeni düzenleme yürürlüğe girdi.

Yeni yönetmeliğe göre, yüz tanıma için müşterilerin yüzlerinin taranması da zorunlu oldu.

Bundan önce ülkede yeni telefon hattı satın alanların fotoğrafları ve kimlik karlarıyla birlikte kayıt olmaları gerekiyordu.

Koruma mı distopya mı?

Çin, bu düzenlemeyle vatandaşların internetteki “meşru haklarını ve çıkarlarını korumayı” amaçladığı görüşünü savunuyor. Ancak zıt görüşlüler bunun insanları tam gözetlemeye götürecek bir distopyaya dönüşeceğini savunuyor.

Çin’de ülke tamamında yaklaşık 170 milyon güvenlik kamerası var.

Sosyal kredi puanı hazırlığı

Çin hükümetine göre vatandaşların tüm sosyal medya kullanımlarını takip eden sistem “insanların iyi davranış sergilemesini” hedefliyor.

Gelecek yıl ülkede ulusal çapta uygulamaya geçecek sistem tıpkı finansal kredi puanı gibi işliyor.

Budizme, faturaları ödemeye teşvik eden puanlandırma sistemi, Çin yönetimi tarafından kabul edilemez görülen ‘hükümeti eleştirme’ gibi davranışlarda ise önlem alıyor.

Sosyal kredi puanına göre otellere kabul edilme, yüksek nitelikli işlere girebilme ya da çocukların özel okullara alınma gibi hayati konularda da etkili olacak.
(PT)

Kaynak: Bianet

**

Çin’in “Sosyal Kredi Sistemi”: Kuralları ihlal ederseniz, dikkatli olun! – Peter Dockrill

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org