Çin ve Japonya arasında Doğu Çin Denizi’ndeki adalar krizi dinmiyor

Doğu Çin Denizi’nde 5 ada ve 3 kayalıktan oluşan ihtilaflı takımadalar, Çin ve Japonya arasında uzun süredir egemenlik tartışmalarına neden olurken Çin, uçaklarının taciz edildiğini iddia etti.

Adalar krizi dinmiyor

13 Aralık 2016
Asya’da düşmanlıklarını her fırsatta dışa vuran Çin ve Japonya bir kez daha karşı karşıya geldi

Doğu Çin Denizi’nde 5 ada ve 3 kayalıktan oluşan ihtilaflı takımadalar, Çin ve Japonya arasında uzun süredir egemenlik tartışmalarına neden olurken Çin, uçaklarının taciz edildiğini iddia etti. Japonya, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’na (ÇHKO) ait savaş uçaklarının Batı Pasifik’te tatbikat yapmak için geçtiği Miyako Boğazı’nda Japon jetlerince taciz edildiği iddialarını reddetti. Kabine Baş Sekreteri Yoşihide Suga, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Çin ordusunun, gerçeği yansıtmayan açıklamalarda bulunması son derece üzüntü verici. Bu, aynı zamanda iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirme çabalarına da zarar veriyor. Bu yüzden güçlü bir protesto başlatıyoruz” dedi.

Japonya’nın Çin için tehlike arz edecek hiçbir şey yapmadığını savunan Suga, Japon jetlerinin düzenli olarak bölgeye giren Çin savaş uçaklarını izlediğini ifade etti. Çin’e ait üç geminin pazar günü Doğu Çin Denizi’nde Japonya’da “Senkaku”, Çin’de “Diaoyü” olarak adlandırılan ihtilaflı ada yakınlarında devriye gezdiği bildiriliyor. Japon Hava Kuvvetleri’ne ait iki F-15 savaş jeti tarafından yakın mesafeden engelleme yapılarak radar kilidi atıldığı, bunun üzerine Pekin yönetiminin, Tokyo yönetimini protesto ettiği açıklanmıştı.

Adalarda egemenlik savaşı

Doğu Çin Denizi’nde 5 ada ve 3 kayalıktan oluşan ihtilaflı takımadalar, Çin ve Japonya arasında uzun süredir egemenlik tartışmalarına neden oluyor. Çin ve Japonya arasındaki gerilim, 2012’de Tokyo yönetiminin söz konusu takımadaları “kamulaştırdığını” açıklamasının ardından tırmanmıştı. Japonya, takımadaların kendi kara suları içinde bulunduğunu ileri sürüyor ve adaların bulunduğu bölgeye gözetleme gemileri gönderen Çin’i, kara sularını ihlal etmekle suçluyor. Adalar yakınlarında devriye gezen Japon ve Çin gemileri, sık sık birbirlerine uyarı gönderiyor.

TOKYO

Kaynak: Özgürlükçü Demokrasi

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org