Japonya ordusunun görev tanımının değiştirilmesine Çin’den tepki

Tokyo’nun yeni yaklaşımı, Japonya’nın müttefiki ABD’nin yanında herhangi bir silahlı çatışmaya katılmasına ve deniz aşırı operasyon düzenlemesine olanak tanıyor. Japon kamuoyunda ordunun yeni rolü üzerine tartışmalar devam ediyor.

Japon hükümeti ordunun görev tanımını değiştiriyor

14/05 12:33 CET
İkinci dünya Savaşı sonrasında askeri etkinliği azalan ve sadece savunma amaçlı güç bulunduran Japonya, yeni düzenleme ile ordu politikasında değişikliğe gidiyor.

Çin’in bölgede artan askeri gücünden kaygı duyan Başbakan Şinzo Abe hükümetinin hazırladığı düzenleme ile Tokyo’nun yeni yaklaşımı, ülkenin müttefiklerinden birine saldırı durumunda da harekete geçmesini içerirken, Japonya’nın müttefiki ABD’nin yanında herhangi bir silahlı çatışmaya katılmasına ve deniz aşırı operasyon düzenlemesine olanak tanıyor.

Gazetecilere açıklama yapan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying’den gelişmeye tepki geldi:
“Bir çok sefer dediğimiz gibi tarihi nedenlerden dolayı Asya’daki komşu ülkeler ve uluslararası toplum Japonya’nın güvenlik politikasındaki değişimlere çok dikkate etmeli. Japonya’nın tarihten ciddi dersler çıkarttığını, barışçıl gelişme yolunu koruduğunu, istikrar ve ortak kalkınma için Asya bölgesinde daha fazla olumlu şeyler yapmalarını ve daha büyük yapıcı rol almalarını umuyoruz.”

Yeni düzenlemenin parlamentodan geçmesine kesin gözüyle bakılsa da Japon kamuoyunda ordunun yeni rolü üzerine tartışmalar devam ediyor.

http://tr.euronews.com/2015/05/14/japon-hukumeti-ordunun-gorev-tanimini-degistiriyor/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org