Çizgi roman şirketi ile silah şirketinin işbirliği gelen tepkiler üzerine iptal edildi

Marvel ile Northrop Grumman arasındaki işbirliği, Marvel’ın “N.G.E.N” (“Nothrop Grumman Elite Nexus”) olarak adlandırılan ve silah şirketi tarafından tasarlanan mobil kostümleri giyen süper kahramanlarının yer aldığı bir çizgi romana dayanacaktı

Marvel Comics ile Northrop Grumman İşbirliği

9 Ekim 2017
6 Ekim Cuma günü çizgi roman şirketi Marvel Comics’in Twitter hesabında yapılan paylaşıma göre; Marvel Comics ile dünyanın beşinci büyük silah şirketi olan Northrop Grumman “güçlerini birleştireceklerdi.”

Marvel ve @northropgrumman güçlerini birleştiriyor! Yarın 3pm’de #MarvelNYCC standına gelin. pic.twitter.com/pb5V1tj19L
— Marvel Entertainment (@Marvel) 6 Ekim 2017

İlk olarak, Northrop Grumman markası taşıyan karakterler ile Avengers karakterlerinin bir arada bulunduğu bir çizgi roman dizisi yayınlanması planlanıyordu. Yeni çizgi roman dizisi ertesi gün New York Çizgi Roman Festivali’nde yayınlanacaktı. Ancak, Twitter’da takipçilerden gelen olumsuz tepkiler üzerine planlanan yayınlanma tarihi hemen iptal edildi.

Marvel ile Northrop Grumman arasındaki işbirliği, Marvel’ın “N.G.E.N” (“Nothrop Grumman Elite Nexus”) olarak adlandırılan ve silah şirketi tarafından tasarlanan mobil kostümleri giyen süper kahramanlarının yer aldığı bir çizgi romana dayanacaktı ve “havacılık ve uzay teknolojilerine pozitif bir şekilde odaklanacaktı”. Çizgi romanın ilk baskısı, daha duyurusu yapılmadan önce internet üzerinden yayınlanmıştı fakat hemen yayından kaldırıldı.

Marvel Comics ile Northrop Grumman şirketinin ortaklaşa yaptığı çizgi romanın kapağı

Northrop Grumman ABD’de bulunan ve dünyanın her yerindeki ordularca kullanılan çok çeşitli ürünler üreten bir şirket. Termonükleer bombalar bırakabilen ve dünyanın her yerine hava gücünü yansıtabilen B-2 bombardıman uçağının ve ayrıca dünyanın en pahalı silah sistemi olan F35 jet uçağının üretimini yapıyor.

İlk tweet’ten sonra Marvel Çizgi Roman hayranları; şirketin bu adımını, Marvel süper kahramanlarının filmlerde Northrop Grumman gibi silah şirketlerini yenmeye çalıştığına dikkat çekerek eleştirdiler…

Bu, çirkin ve çok rahatsız edici bir ortaklık. Filmlerinizde kötü karakter olan, savaş pazarlayan silah tüccarlarıyla işbirliği yapıyorsunuz.
— It’s KFG (@KungFu_Grip) 6 Ekim, 2017

Tepkilerin üzerine Marvel’ın etkinliğin iptalini ve ortaklığın sürmeyeceğini duyurması gecikmedi.

Bu etkinlik iptal edilmiştir.
— Marvel Entertainment (@Marvel) 7 Ekim, 2017

Çizgi Roman Festivali’nde The Guardian’a konuşan bazı hayranlar Marvel Comics şirketini “çizgi romanların militerleştirilmesi” ile suçladılar; bazı ebeveynler de, çocukların okuduğu çizgi romanların bir silah şirketini yüceltiyor olmasından duydukları rahatsızlığı belirterek bu işbirliğini eleştirdiler.

Kaynak: WRİ

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org