Cizre’de “operasyonlara katılın” dayatmasına karşı çıkan 20 korucu silah bıraktı

İstifa eden koruculardan S.A., 2 yıl önce Cizre İlçe Jandarma Komutanlığı’na gidip silah başvurusunda bulunduklarını söyleyerek, “askerler bize ‘operasyonlara katılın’ dayatması yaptı. Biz de bu dayatmayı kabul etmeyip 20 korucu olarak istifa ettik” dedi.

Cizre’de 20 korucu silah bıraktı

2016-03-18 12:30:18
ŞIRNAK(DİHA) – Cizre’de devlet güçlerinin “operasyonlara katılın” dayatmasına karşı çıkan 20 korucu istifa ederek silah bıraktı.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde devlet güçlerinin “operasyona katılın” dayatması yapıldığı korucular bir bir istifa etmeye başladı. İlçede 20 korucu, operasyonlara katılmayı reddederek, istifa etti. İstifa eden koruculardan S.A., 2 yıl önce Cizre İlçe Jandarma Komutanlığı’na gidip silah başvurusunda bulunduklarını söyleyerek, “Silah aldığımız dönemde herhangi bir savaş yoktu, ama bugünlerde yoğunlaşan bir savaş var. Bir hafta önce Cizre İlçe Jandarma Komutanlığı’ndan aradılar ve bizi oraya çağırdılar. Komutanlıkta askerler bize ‘operasyonlara katılın’ dayatması yaptı. Biz de bu dayatmayı kabul etmeyip 20 korucu olarak istifa ettik. Birçok korucu daha istifa edecek” dedi.

‘Artık kardeşlerine karşı silah kullanmayı bıraksınlar’

“Kendi halkımızın düşmanlığını yapmamak için silah bıraktık” diyen S.A., artık kardeşkanı dökmek istemediklerini söyledi. İstifa eden S. A., tüm koruculara seslenerek, “Artık kardeşlerinize karşı silah kullanmayı bırakın. Biz Kürtler kardeşiz. Kürdistan’daki tüm kazanımlar hepimizin” diye konuştu.

‘Zaman katliamlara karşı birlik olma zamanıdır’

Kürdistan’da devlet güçleri tarafından kirli savaş yürütüldüğünü söyleyen S.A., korucular olarak bu kirli savaşın ortağı olmayacaklarını vurguladı. Bundan dolayı silahlarını bıraktıklarını aktaran S.A., “Tüm korucular silah bırakmalı ve yaşanan katliamlara karşı topyekun mücadele etmeli. Zaman katliamlara karşı birlik olma zamanıdır” ifadesinde bulundu.

(ekip/fç/ns)
http://www.bestanuce8.xyz/253744/cizre-de-20-korucu-silah-birakti

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org