Türkiyeli Vicdani Retçiler, Avrupa Yeşiller Fransa Toplantısına Katıldı

Fransa’nın başkenti Paris’te Vicdani retçiler Davut Erkan ve Ercan Jan Aktaş, Conseil Fédéral National Europe Ecologie Les Verts – France toplantısına katılarak Türkiye ve Efrin’e dair düşüncelerini ifade ettiler.

Conseil Fédéral National Europe Ecologie Les Verts – France (Federal Ulusal Konseyi Avrupa Ekoloji Yeşiller – Fransa)’in Fransa geneli için yıllık yaptığı politika belirleme toplantılarından sonuncusunu 17 – 18 Mart tarihlerinde Paris’te yaptı.

Fransa’nın çatı vicdani ret örgütü Péniche Pour la Paix (Barış Gemisi) de davet edildi. Vicdani Ret Derneği gönüllülerinden olan Ercan Jan Aktaş’da bir yıla yakın zamandır bu derneğin çalışmalarına da katılıyor. Pour La Paix’in toplantıya davet edilmesi üzerine Péniche Pour La Paix’den doğru Eric, Ercan Jan Aktaş ve Türkiye’den de Davut Erkan toplantıya katıldılar.

İlgi ile dinlenen konuşmaların kısa özetleri;

Davut Erkan: ”Türkiye 46 Avrupa Konseyi ülkesinde vicdani ret hakkını tanımayan tek ülke. AİHM’in Türkiye aleyhine verdiği onca mahkûmiyete rağmen Türkiye hukuksal bir düzenlemeye girmedi. Bizler için olmayan yasalar ve de olmayan adalete rağmen bizler, uzun yıllardır ırkçı, militer sisteme karşı bir mücadele içindeyiz. Bu mücadelemizi sürdüreceğiz, bu anlamda her yerde birlikte olmak, dayanışma içinde olmak önemlidir. Bugün için dayanışma platformu Efrin için bir arada durmaktır.”

Ercan Jan Aktaş: “Uzun yıllardır Türkiye ve de Kürdistan’dan doğru bu mücadele içindeyiz. Bizler için hiçbir zaman Türkiye’deki hayat içinde mücadele kolay olmadı. Ancak her şeye rağmen Türkiye’nin ırkçı/militer sistemine, savaş politikalarına karşı mücadele etmekten de geri durmadık. Bugün için bu mücadelenin odağında Efrin durmaktadır. Avrupa’nın özellikle de Fransa ve Almanya’nın Türkiye’ye silah satışları devam ediyor. Efrin için bir şeyler yapmak dayanışmayla değil, kendi mücadelemiz bilerek içinde olmakla anlamlıdır. Hepimiz için özgür bir hayat ancak bütün alanlardan doğru bir arada mücadele etmek ve bir arada durmak ile mümkündür.”

Konuşmalar uzun süre ayakta alkışlandı. Sonrasında Fransa Yeşiller’den milletvekilleri ve yöneticileri ile birlikte dayanışma ve de iletişim içinde olmak üzerine beklentiler ifade edildi.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org