Corbyn: Suriye’de askeri müdahale değil, siyasi çözüm gerekiyor

İşçi Partisi Genel Başkanı Corbyn, Batılı ülkelerin Paris’teki terör saldırılarına vereceği yanıtın askeri müdahale değil, Suriye’de siyasi çözüm bulmak olması gerektiğini söyledi.

Ankara ve Beyrut’u hatırlatan Corbyn medyayı eleştirdi: Can her yerde candır

17/11/2015 11:38
İngiltere’de İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, medyaya yönelik eleştirisinde, ‘Bence medyamız Avrupa içinde yaşananları olduğu kadar Avrupa dışında olanları da yazmalı. Can her yerde candır’ dedi.

RADİKAL – İngiltere’de ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn, Paris saldırılarının dehşet verici olduğunu ancak medyanın başka yerlerde yaşanan katliamlara da yer vermesi gerektiğini söyledi ve “Can her yerde candır” dedi. İşçi Partisi Genel Başkanı Corbyn, Batılı ülkelerin Paris’teki terör saldırılarına vereceği yanıtın askeri müdahale değil, Suriye’de siyasi çözüm bulmak olması gerektiğini söyledi.

İngiliz ITV televizyonuna konuşan Corbyn, Suriye’ye askeri bir müdahalenin ‘daha çok ihtilaf, daha çok kargaşa, daha çok kayıp’ getireceğini belirtti. “Bir savaş her zaman mutlaka barışla sonuçlanmıyor. Çoğu zaman daha çok ihtilaf, daha çok kargaşa ve daha çok kayıp doğuruyor” ifadesini kullanan Corbyn, şunları söyledi:

‘IŞİD’İN SİLAHLANMASINDA SUUDİ ARABİSTAN’IN ROLÜ’

“IŞİD’i silahlandıran kim? Kim bu örgüte güvenli bölge sağlıyor? Bunu anlamak için bölgeye herkesin sattığı silahlarla, bunda Suudi Arabistan’ın rolüyle ilgili sorular sormak lazım. Bence burada büyük sorular var ve hepimiz dikkatli olmalıyız” diyen Corbyn, Suriye’de siyasi çözüm aranması gerektiğini vurguladı. Corbyn, bu konuda Viyana’da yapılan uluslararası görüşmelerde bazı ilerlemeler kaydedildiğine dair işaretler bulunduğunu söyledi.

http://www.radikal.com.tr/dunya/ankara-ve-beyrutu-hatirlatan-corbyn-medyayi-elestirdi-can-her-yerde-candir-1474098

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org