Dalton Trumbo’nun savaş karşıtı romanı “Johnny Got His Gun” “Sir Yes Sir” adıyla sahneye uyarlandı (Oyun, 18 Ocak, 20.30, Şişli Blackout)

Savaşta her şeyini kaybetmiş genç bir adam. Kollarını, bacaklarını, yüzünü… Göremeyen, duyamayan, konuşamayan, hareket edemeyen bu gencin sahip olduğu tek şey aklıdır.

Savaş karşıtı romanların en güçlüsü tiyatro sahnelerinde…

13.01.2020
Bir seyreden bir oynayan varsa orada tiyatro vardır. Bu yüzden şimdiki zamanı paylaşana kadar…

“Bir seyreden bir oynayan varsa orada tiyatro vardır. Bu yüzden şimdiki zamanı paylaşana kadar -1(eksi bir)’iz.” diyerek “Proje -1” adıyla yola çıkan ekip, ilk oyunu “Sir Yes Sir” ile Ocak’ta seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Filmi ve romanıyla ABD’de dönem dönem tartışmalara sebep olan ve 2. Dünya Savaşı sırasında basımı durdurulan Dalton Trumbo’nun savaş karşıtı romanı “Johnny Got His Gun”, Proje -1 tarafından “Sir Yes Sir” adıyla sahneye uyarlanıyor. Roman, savaş karşıtı yapıtların en güçlülerinden biri olarak gösteriliyor.

Serkan Abeş, uyarladığı ve yönettiği oyunda oyunculuğu da kendisi üstleniyor. Oyuncuyu, ışığın ve efektin de oyuncuya dönüştüğü bir sahne dili içerisinde seyredeceğiz.

Savaşta her şeyini kaybetmiş genç bir adam. Kollarını, bacaklarını, yüzünü… Göremeyen, duyamayan, konuşamayan, hareket edemeyen bu gencin sahip olduğu tek şey aklıdır. Yatırıldığı hastanede bu gencin anılarına, düşüncelerine ve rüyalarına; oyun olgusunun zihnin çalışma prensibine dönüştüğü bir üslupla tanıklık ediyoruz.

Oyunun yaratıcısı Serkan Abeş oyunla ilgili olarak “Hikayesel olanın oyunun kuralına dönüştüğü bir sahne dili yaratarak, Joe’nun travmasını görsel ve işitsel bir düzleme taşımaya çalıştık.” diyor.

Ekip, oyunun ilk gösterimini 18 Ocak Cumartesi günü saat 20:30’da Şişli Blackout Sahnesi’nde yapmaya hazırlanıyor.

Oyun kadrosu:
Uyarlayan – Yöneten – Oynayan: Serkan Abeş
Yönetmen Yardımcısı: Ali Varol
Sahne ve Işık Tasarım : Serkan Abeş
Logo ve Afiş Tasarım: Burak Çalışkan – Eray Özcan
Işık ve Efekt Masasındaki Oyuncular: Ali Varol – Burcu Afşin
Dış Sesler (Sahne sırasına göre)

Asker Alım Memuru: Olcay Onur Kaya
İş Arkadaşı: Emre Yunusoğlu
Kareen: Gül Şener
Çavuş: Can Gox (Göksun)
Anne: Cansın Asarlı Yunusoğlu

Oyunun Ocak Takvimi şöyle:

18 Ocak Cumartesi Şişli Blackout Sahnesi
26 Ocak Pazar Şişli Blackout Sahnesi
29 Ocak Çarşamba Şişli Blackout Sahnesi

Kaynak: TiyatrıOnline

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org