“Savaş karşıtı” başyapıt “Madde 22” 6 Ağustos’ta İstanbul’da sahnede

Kara komedide bir klasik kabul edilen ve 2. Dünya Savaşı sırasında geçen traji-komik bir öyküyü anlatan Madde 22, ENKA Eşref Denizhan Açık Hava Tiyatrosu’nda sahnelenecek.

“Savaş karşıtı” başyapıt “Madde 22” İstanbul’da sahnede

Joseph Heller’in 1960’lı yılların savaş karşıtı ortamında yayınlandığında 10 milyondan fazla satan eseri “Madde 22” Işıl Kasapoğlu yönetmenliğinde Semaver Kumpanya tarafından sahneye aktarıldı.

BOLD– Kara komedide bir klasik kabul edilen ve 2. Dünya Savaşı sırasında geçen traji-komik bir öyküyü anlatan Madde 22, 6 Ağustos’ta ENKA Eşref Denizhan Açık Hava Tiyatrosu’nda sahnelenecek.

FAŞİZM NE KADAR SAÇMA OLABİLİR?
Yossarian, 2. Dünya Savaşı sırasında İtalya’da görev yapan bir ABD’li savaş pilotudur ve tek isteği sağ salim eve dönmektir. Bu isteğinin gerçekleşmesini sağlama almak için türlü bahanelerle revire gittiği seferlerin birinde “Madde 22” kuralını keşfeder. “Madde 22” akılcı Yossarian için çarpıcı ve yıldırıcı bir sürecin başlangıcı olur:

“Bu maddeye göre yakınındaki gerçek bir tehlike karşısında kişinin kendi güvenliğini düşünmesi rasyonel bir insan davranışıydı. Yossarian deliydi ve görevden alınabilirdi. Tek yapması gereken bunu istemekti; ama bunu istediği an, deli olduğu kabul edilmeyecek ve daha fazla görev uçuşuna çıkması gerekecekti. Yosarian, daha fazla görev uçuşu yaptığı takdirde deli, bunu yapmadığı takdirde ise akıllı kabul edilecekti, fakat akıllıysa uçmak zorundaydı. Eğer görev uçuşuna çıkıyorsa deli olmalıydı ve bunu yapmak zorunda değildi; fakat göreve çıkmak istemiyorsa, akıllı olmalıydı ve uçmak zorundaydı.”

Kaynak: boldmedya.com

**

KÜNYE

Yazar: Joseph Heller

Yöneten: Işıl Kasapoğlu

Çeviren: Çiğdem Girgiç

Dramaturg: Bilgesu Kasapoğlu

Yönetmen Yardımcısı: Volkan M. Sarıöz, Gülay Şenyüzlü Kırantepe

Kostüm Tasarımı: Ayşenur Arslanoğlu

Dekor Tasarımı: Başak Özdoğan

Işık Tasarımı ve Uygulama: Mustafa Karakoyun

Müzik ve Ses Tasarımı: Okan Kaya

Ses Uygulama: Sibel Altan

Oyuncular:

Ahmet Kaynak

Berkay Şekerci

Cansu Saka

Ezgi Ulusoy Tamer

Onur Şenol

Güçlü Yalçıner

Mertcan Ertürk

Metin Alpargun

Sarp Aydınoğlu

Selen Şenay

Serkan Keskin

Sezin Bozacı

Kaynak: Semaver Kumpanya

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org