Davut heykeliyle silah reklamı

Amerikan Arma Lite firması, 3 bin dolarlık yeni tüfeğinin tanıtımı için fotomontajla Davut heykelinin eline tüfeği yerleştirdi. Sektör dergilerinin yanı sıra Twitter’da yayımlanan reklamda “Sanat eseri” sloganı kullanıldı.

Davut heykeliyle silah reklamı İtalya’yı kızdırdı

Son güncelleme: 9 MART 2014 – TSİ 16:56

Bir Amerikan silah firmasının İtalyan rönesans sanatçısı Michelangelo’nun Davut heykelini reklam amaçlı kullanması İtalyan hükümetini kızdırdı.

Amerikan Arma Lite firması, 3 bin dolarlık yeni tüfeğinin tanıtımı için fotomontajla Davut heykelinin eline tüfeği yerleştirdi.

Sektör dergilerinin yanı sıra Twitter’da yayımlanan reklamda “Sanat eseri” sloganı kullanıldı.

İtalyan Espresso dergisinin reklam kampanyasını haber yapmasının ardından hükümet yetkililerinden sert tepki geldi.

İtalyan yetkililer, Davut heykelinin kâr amaçlı kullanılmasının devlet iznine tabi olduğunu hatırlatarak Amerikan şirketini kanunları ihlal etmekle suçladı.

İtalya Kültür Bakanı Dario Franceschini, “Amerikan şirketinin reklamı hemen geri çekmesi için devreye gireceğiz” dedi.

Tarih, Sanat ve Etno-antropoloji Mirasları direktörü Cristina Acidini de, Davut heykelinin imajını bozdukları gerekçesiyle silah firmasına yasal bildirimde bulundu.

İtalyanlar ayrıca, Davut’un silah reklamı için kullanılmasının Davut-Golyat efsanesinin doğasına da aykırı olduğunu savunuyor, sapanıyla devasa Golyat’ı öldüren Davut’un “eline silahın yakışmadığını” söylüyor.

Kimileri ise Amerikan firmasının Davut heykelinin de bedava reklamını yaptığını savunuyor ve Pompei gibi kültürel miraslarını korumaktan aciz olan İtalya’nın bu reklama itiraz etmesini anlamsız buluyor.

Rönesans dahisi Michelangelo’nun 1501-1504 yılları arasında yaptığı 5.16 metrelik Davut heykeli halen Floransa’daki Galleria dell’Accademia’da sergileniyor.

“Erkek güzelliğinin idealize edilmiş biçimi” olarak kabul edilen heykel, dünyanın en çok bilinen sanat eserleri arasında yer alıyor.

Yılda ortalama 1-1.5 milyon kişi Davut ile birlikte Michelangelo’nun diğer eserlerinin de bulunduğu Galleria dell’Accademia’yı ziyaret ediyor.

bbc.co.uk/turkce

 

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org