DİDF’ten Başbakan Davutoğlu’na mektup: “Dövizle Askerlik Kalksın”

Almanya’da Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF), Başbakan Ahmet Davutoğlu’na bir mektup göndererek Avrupa’da yaşayan Türkiye kökenlilerin maddi durumlarının gün geçtikçe kötüleştiğini, askerlik yükümlüsünün 6 bin Euro ödemesi gerektiğini, bu para talep edilmeden yurtdışında yaşayan herkesin askerlikten muaf tutulmasını istedi.

Başbakan Davutoğlu’na Almanya’dan “Dövizle Askerlik Kalksın” Mektubu

09 Aralık 2014 Salı 13:05
Almanya’da Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF), Başbakan Ahmet Davutoğlu’na bir mektup göndererek dövizle askerlik uygulamasının kaldırılmasını istedi.

Oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya herhangi bir meslek ya da sanatı icra ederek en az 1095 gün süre ile yabancı ülkede bulunanlar dövizle askerlik düzenlemesinden faydalanabildiği belirtildi. Ancak bunun için askerlik yükümlüsünün 6 bin Euro ödemesi gerekiyor. Mektupta, Avrupa’da yaşayan Türkiye kökenlilerin maddi durumlarının gün geçtikçe kötüleştiğini ileri süren DİDF, bu para talep edilmeden yurtdışında yaşayan herkesin askerlikten muaf tutulmasını istedi.

Köln İşçi Derneği Başkanı Zeynep Sefariye Ekşi, mektubu Başbakan Davutoğlu’na bir ay önce gönderdiklerini ancak şimdiye kadar cevap alamadıklarını söyledi.

Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşlarının askerlikten muaf tutulmasını isteyenlerden, Suat Topçu, tanıdığı birçok kişinin bu parayı ödeyemediği için Türkiye’ye gidemediğini anlatırken, Avrupa’da da işsizliğin giderek arttığını, geçim zorluğu bulunduğunu söyledi.

Dövizle askerlik bedelini ödememek için Alman vatandaşlığına geçen Mehmet Perişan ise, birçok ülke vatandaşının yurt dışında yaşadığı için askerlikten muaf olduğunu belirterek, “Türkiye vatandaşları da muaf olmalı. Diyelim biri burada doğmuş, büyümüş Türkiye ile bağı az. Bunun zorla parası elinden alınmış oluyor” dedi. – Köln

http://www.haberler.com/basbakan-davutoglu-na-almanya-dan-dovizle-askerlik-6758803-haberi/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org