Donanma, Afrika’da deniz haydutluğu ile mücadele edecek

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı 4 firkateynden oluşan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu, Afrika kıtasında bir takım faaliyetlere katılmak ve 148 yıl sonra Ümit Burnu’nda Türk Bayrağını dalgalandırmak amacıyla Gölcük’te bulunan Donanma Komutanlığı limanından yola çıktı.

Barbaros Türk Deniz Grubu Afrika Yolunda

17 Mart 2014 10:35
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı dört firkateynden oluşan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu, 148 yıl sonra ilk kez Ümit Burnu’nda Türk Bayrağını dalgalandırmak için yola çıkacağı göreve iki kardeş Üstçavuşla birlikte gidiyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı‘na bağlı dört firkateynden oluşan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu, 148 yıl sonra ilk kez Ümit Burnu’nda Türk Bayrağını dalgalandırmak için yola çıkacağı göreve iki kardeş Üstçavuşla birlikte gidiyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı‘na bağlı 4 firkateynden oluşan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu, Afrika kıtasında bir takım faaliyetlere katılmak ve 148 yıl sonra Ümit Burnu’nda Türk Bayrağını dalgalandırmak amacıyla Gölcük‘te bulunan Donanma Komutanlığı limanından yola çıktı. Göreve gidecek Barbaros Türk Deniz Grubu’ndaki 4 gemiden biri olan TCG Gediz gemisinde ayrı bir heyecan yaşanıyor. İki Üstçavuş aynı gemide 105 gün sürecek görevde birlikte gidiyor. Özellikle aynı görevde birlikte olmak için başvurduklarını ve bu göreve çıktıklarını söyleyen iki kardeş Donanma Üstçavuş Hüseyin Rahmi ve Tarık Güler kardeşler görevden başarıyla dönüp ailelerine kavuşmayı beklediklerini ifade etti. TCG Gediz, TCG Oruçreis, TCG Heybeliada ve TCG Yarbay Kudret Güngör gemilerinden oluşan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu, bugün Çanakkale Boğazı’ndan geçerek görevine tam anlamıyla başlayacağı görev süresince toplam 16 farklı göreve katılacak ve Afrika kıtasında 27 farklı limanı ziyaret edecek.

Dünyada sadece sayılı donanmanın gerçekleştirebildiği ana üsden uzakta uzun süreli görevlerden birine çıkan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu için dün Gölcük Donanma Komutanlığı Limanı’nda bir uğurlama töreni düzenlendi. Törene Barbaros Türk Deniz Görev Grubu’nda görevli 781 askerin aileleri ile birlikte deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Adalet Komisyonu Başkanı Yusuf Coşkun, İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel, Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Birol Şimşek, gemi personelinin aileleri ve birçok davetli katıldı.

Tören sonrası gemilere gidecek ekipte bulunan iki Üstçavuş kardeşten Elektronik Üsçavuş Hüseyin Rahmi Güler görevi özellikle istediğini belirterek şöyle konuştu: “Gediz gemisinde görev yapıyorum. Üç buçuk aylık bir seyre gideceğiz, 105 gün. Donanmamız için önemli bir seyir. Daha önce birçok önemli seyre katıldık. Bu da bizim için önemli bir deneyim olacak. Kızımın bugün doğum günü iki yaşına girdi. Ama yine ayrılacağız. Her zamanki gibi geçen sene de aynısı oldu. Eşim, normal karşıladı. Çünkü görevimiz icabı, bunları konuşarak başladık her şeye. Şu an eşim yanımda. Öz abim şu an arka tarafımda. Beraber gidiyoruz. Donanma tarihinde personel için de önemli.”

148 yıl sonra Ümit Burnu’nda olmanın gurur verici olacağını dile getiren Güler, şunları söyledi: “Güzel daha önce de Libya, Lübnan, Somali ve çeşitli görevlere katıldık. Bu da bizim için bir ilk olacak. Güzel bir görev, inşallah vatanımıza sağlıklı bir şekilde döneceğiz.”

Rahmi Güler’in kardeşi Donanma Üstçavuş Tarık Güler ise, özellikle bunu istediğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Kardeşimle seyir yapmak benim için ayrı bir zevk. Şu an heyecan var. Eşlerimizden ayrılacağız. Bundan dolayı pek bir şey söyleyemeyeceğim ama büyük bir gurur benim için.”

Üstçavuş Hüseyin Rahmi Güler’in eşi Aylin Tunç Güler ise eşinden ayrılacağı için üzgün olduğunu dile getirerek, “Üzüldüm sadece, hiçbir şey hissetmedim. Beklemek için plan yapmıyorum. Evdeyiz işte evde bekleyeceğim çocukla” diye konuştu. Tarık Güler’in eşi Sümeyra Güler de eşlerine kavuşacakları mutlu günü şimdiden beklediklerini ifade etti. – KOCAELİ

haberler.com

**

4 savaş gemisi Afrika yolcusu

Gölcük Donanma Komutanlığı’nda dün yapılan toplantıda 17 Mart-27 Haziran 2014 tarihleri arasında Afrika Birleşik Devletleri’ni ziyaret edecek olan 4 gemimiz kamuoyuna tanıtıldı. Gemiler, 102 günde 27 Afrika ülkesine gidecek.

03 Mart 2014 15:36

NATO’ya destek vermek ve Deniz haydutluğu ile mücadele etmek amacıyla, 4 Türk savaş gemisi, 27 Afrika ülkesini ziyaret edecek. 168 yıl sonra Ümit Burnu’nu ilk kez geçecek gemilerin, Afrika Komutanlığı’nın daveti üzerine tatbikata iştirak edecekleri belirtildi. Türk Deniz Grubu, ‘Obangame Express’ tatbikatı kapsamında, toplam 27 Afrika ülkesi limanını 500 mil yaparak 102 günde geçecek. Basın mensuplarına konuyla ilgili Gölcük Donanma Komutanlığı’nda bilgi veren Türk Deniz Görev Grubu Komutanı Tuğamiral Ali Murat Dede, şunları aktardı:

168 YIL SONRA ÜMİT BURNU

“Barbaros Türk Deniz Görev Grubu, Dünya denizlerinde sancak, varlık göstererek Türk dış politikalarını desteklemek, Afrika ülkeleri ile tesis edilen ilişkilerin geliştirilmesine ve yeni ilişkilerin tesis edilmesine katkı sağlamak, uluslar arası formatlarda söz sahibi olunarak deniz harekatına yön vermek, deniz haydutluğu ile mücadele etmek, Akdeniz’de NATO’nun etkin çaba harekatını desteklemek amaçlarıyla 168 yıl aradan sonra Ümit Burnu’nu görecek. Öte yandan dostluk ve müttefik ülke deniz ülkeleri ile müşterek eğitimler verecek olan görev grubu, Güney Afrika’da G/M ve top atışları Aden Körfezi, Somali açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerde deniz haydutluğu ile mücadele edecek.

27 MİLYON DOLARLIK ZİYARET

TDGG-14 faaliyetleri kapsamında 4 gemimiz Afrika’nın Kanarya Adası/İspanya, Moritanya, Senegal, Gambiya, Gine, Sierra Leone, Liberya, Fildişi sahili, Gana, Togo, Benin, Nijerya, Kamerun, Gabon, Kongo, Angola, Tunus, Sudan, Cibuti, Somali, Kenya, Tanzanya, Komor Adaları, Mozambik, Madagaskar, Namibya, Güney Afrika’da bulunacak. Baltık, Atlantik ve Hint Okyanusu’nda Türk bayrağımız dalgalanacak. 3 ay sürecek olan ziyaretin maliyeti ise 27 milyon dolar olacak.”

ETKİLENMEDİK DİYEMEM

Basın mensuplarına verilen brifingde soruları yanıtlayan Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele ise gündemdeki, Ukrayna işgali ve çeşitli davalar kapsamında tutuklu bulunan Deniz Kuvvetleri personelleri ile ilgili konuştu. Deniz komşumuz olan Ukrayna’daki karışıklıkların ülkemize yansımaması için gerekli güvenlik önemlerinin, istenildiği takdirde alınacağını ifade eden Kösele, tutuklu askerlerle ilgili bir soruya da “Deniz Kuvvetleri içerisinde etkilenme olmamıştır diyemem” yanıtını verdi. Kösele, tutuklu komutanların, arkalarında iyi yetişmiş askerler bıraktığını da ekleyerek “Bu anlamda da bir etkilenme olmamıştır” diye konuştu.

İŞTE GEMİ KOMUTANLARI

Barbaros Türk Deniz Görev Grubu Birlik Komutanlığı’na Deniz Kurmay Kıdemli Albay İhsan Bakar, TCG Heybeliada Gemisi’nin komutanlığını Deniz Binbaşı Rüştü Sezer, TCG Oruç Reis gemisinin komutanlığını Deniz Kurmay Albay Yüksel Can, TCG Gediz Deniz Kurmay Albay Altan Altınkaya ve TCG Yb. Kudret Güngör gemi komutanlığını Deniz Albay Metin Çulcu yapacak.

mansetkocaeli.com

 

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org