EBCO ve VR-DER Avrupa Konseyi ile görüştü

Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO) dönem başkanı Friedhelm Schnedier ve EBCO yönetim kurulu üyesi olan Vicdani Ret Derneği’nden avukat Davut Erkan, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks ile bir görüşme gerçkeleştirdi.

Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO) dönem başkanı Friedhelm Schnedier ve EBCO yönetim kurulu üyesi olan Vicdani Ret Derneği’nden avukat Davut Erkan, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks ile bir görüşme gerçekleştirdi.

EBCO’nun 2015 yılı Avrupa Vicdani Ret raporunun Muiznieks’e sunulduğu görüşmede, Avrupa genelinde vicdani ret konusunda yaşanan gelişmeler, sıkıntılar ve hak ihlalleri paylaşıldı.

Avrupa Konseyi üye ülkelerinden vicdani ret hakkını tanımayan tek ülke olarak kalan Türkiye’nin ve vicdani retçilerin sıkıntılar yaşamaya devam ettiği Yunanistan’ın durumları aktarıldı.

Türkiye’de, hükumetin açıktan ‘vicdani ret hakkının tanınmayacağı’ yönündeki beyanları ve son dönemde kamu idarelerinin ve mahkemelerin karar ve uygulamalarının da paylaşıldığı görüşmede vicdani retçilere yönelik baskının arttığı bildirildi.

Olumlu geçen görüşmenin ardından Avrupa Konseyi makamlarının vicdani ret hakkı ile ilgili olarak yeniden harekete geçmesi bekleniyor.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org