VR-DER Eş Başkanı Merve Arkun hakkında açılan soruşturma BM’ye taşındı

Türkiye’deki çalışma ortaklarımızdan Vicdani Ret Derneği (VR-DER) 2016 yılında Diyarbakır’da bu kapsamda bir etkinlik düzenlemişti. Son bir ay içerisinde derneğin eş başkanı “terör propagandası yapmak” suçlamasıyla ifade vermeye çağrıldı.

BM İnsan Hakları Konseyi’nde Yapılan Bir Konuşma

BM Yüksek Komiseri   

Raporunuzda adı geçen iki ülkedeki sorunları ele almak istiyorum: Türkiye ve Rusya Federasyonu.

İfade Özgürlüğü Özel Raportörü’nün 2016 yılında Türkiye’ye yaptığı ziyaretten bahsetmiştiniz. Ne yazık ki, o ziyaretten bu yana durum giderek kötüleşti. 15 Mayıs uluslararası olarak “Vicdani Ret Günü” olarak kabul edilmektedir. Dünyanın her yerinde, vicdani sebeplerle silahlı kuvvetlere alınmayı reddetmiş olan insanlar için çeşitli etkinlikler düzenlenir. Türkiye’deki çalışma ortaklarımızdan Vicdani Ret Derneği (VR-DER) 2016 yılında Diyarbakır’da bu kapsamda bir etkinlik düzenlemişti. Son bir ay içerisinde derneğin eş başkanı “terör propagandası yapmak” suçlamasıyla ifade vermeye çağrıldı. Şiddetsizliğin aslında ağımızdaki tüm kuruluşların temel taşı olduğunu hatırlatırım.

Rusya Federasyonu’ndaki muhalif seslerin bastırılmasına da değindiniz. Bu durum en çok şiddetsizliğe olan bağlılıkları ile bilinen Yehova Şahitleri’ni etkiliyor. Bu inanç grubu mensuplarına terörle mücadele yasası kapsamında zulmedilmesi tuhaftır, hatta iğrençtir.

İnsan Hakları Konseyi 38. Oturum Gündem Maddesi, Derek Brett’in genel tartışmada yaptığı konuşma
İletişim: Derek Brett [email protected] (Cenevre ana temsilcisi)

19 Haziran 2018

Kaynak: EBCO

Çeviri: VR

**

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından dernek eşbaşkanımız Merve Arkun’a 15 Mayıs Dünya Vicdani Retçiler günü etkinliklerimiz nedeniyle soruşturma başlatıldı.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org