EBCO: Türkiye’de vicdani ret hakkı soruşturulmasın, kanunlaştırılsın

Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO) Başkanı Friedhelm Schneider: “EBCO, Vicdani Ret Derneği aktivistlerinin devamlı olarak taciz ediliyor olmasından büyük rahatsızlık duymaktadır.”

BASIN AÇIKLAMASI

Brüksel, 15 Ocak 2019
Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO) Başkanı Friedhelm Schneider bugün yaptığı açıklamada: “EBCO, Vicdani Ret Derneği aktivistlerinin devamlı olarak taciz ediliyor olmasından büyük rahatsızlık duymaktadır. Türk yetkililerden vicdani ret hakkını soruşturmaya tabi tutmak yerine kanunlaştırmalarını talep ediyoruz. Askerlik hizmetine karşı vicdani ret bir haktır, suç değildir.” şeklinde konuştu.

Bu açıklama, EBCO’nun Türkiye’deki çalışma ortaklarından VR-DER’in sosyal medyada ve web sitesinde yaptığı paylaşımlardan dolayı yeni bir soruşturma geçirmesine karşılık olarak yapıldı.

Web sitesinin alan adı üzerine kayıtlı olan Furkan Çelik ile VR-DER Eş Başkanı Avukat Gökhan Soysal, 11 Ocak’ta ifade vermek için savcılığa gitti. Bianet’e açıklamada bulunan Soysal: “Siber Suçlarla Mücadele Bürosu yargılanmakta olan bir vicdani retçiyle ilgili bir habere denk gelmiş. vicdaniret.org alan adını araştırmış ve Furkan Çelik’e ulaşmışlar. Şimdi, dosya Emniyet’ten savcılığa geldi. Savcılık da dosyada herhangi bir adli işlem yapmadan Furkan Çelik’i ifadeye çağırdı. Biz de savcılığa ifade vermeye gittik. Sekiz adet haber ile ilgili soruşturma başlatıldı ancak suçlama net değil. Bildiğimiz tek suçlama: Askerlik hizmeti görevinin yerine getirilmemesini amaçlayan provokatif paylaşımlar. Furkan Çelik, alan adını derneğin kurulduğu zaman aldığını söyledi. Hem web sitesinin hem de sosyal medya hesabının dernek tarafından yönetildiğini ve paylaşımları kendisinin yapmadığını belirtti. Ben, yapılan paylaşımların suç unsuru içermediğini ifade ettim. AİHM’nin (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi) vicdani ret ile ilgili Türkiye aleyhine verdiği kararlardan bahsettim. Askerlik hizmeti görevinin yerine getirilmemesini amaçlayan paylaşımlar yapmanın suç olmadığını, bir anayasal hak olduğunu söyledim.” dedi.

Bu soruşturmadan önce de; Uluslararası Vicdani Ret Günü kapsamında 15 Mayıs 2016’da yapılan etkinliklerle ilgili, VR-DER Eş Başkanı Merve Arkun’a Haziran 2018’de başka bir soruşturma açılmıştı. Merve Arkun “örgüt propagandası yapmak” ile suçlanmıştı. Arkun, 5 Haziran’da Gökhan Soysal ile birlikte Terörle Mücadele Şubesi’ne ifade vermeye gitti. Arkun ifadesinde: “Dünyanın her yerinde vicdani retçiler savaş karşıtı mücadele vermektedirler. VR-DER’in açıklaması da savaş karşıtı bir tavırdır. Vicdani ret bir insan hakkıdır. İktidar; savaş karşıtlarını, vicdani retçileri ve antimilitaristleri soruşturmalarla ve yargılamalarla korkutmaya ve yıldırmaya çalışsa da bunu başaramayacaktır. Bizler ölüme karşı yaşamı, savaşa karşı barışı savunan vicdani retçiler olarak ‘vicdani ret bir insan hakkıdır’ demekten asla vazgeçmeyeceğiz.” demişti.

Daha fazla bilgi edinmek ve röportajlar için lütfen EBCO Bşk. Friedhelm Schneider
(+4915204477675; [email protected]) veya EBCO Bşk. Yrd. Sam Biesemans
(+32477268893; [email protected]) ile iletişime geçiniz.

EBCO temel bir insan hakkı olarak savaş hazırlıklarında, savaşlarda ve diğer askeri faaliyetlerde yer almaya karşı vicdani reddi teşvik etmek amacıyla Avrupa ülkelerindeki vicdani ret dernekleri için bir şemsiye yapı olarak 1979 yılında Brüksel’de kuruldu. 1998 yılından bu yana Avrupa Konseyi’nde katılımcı statüsüne sahiptir ve 2005 yılından bu yana Uluslararası Sivil Toplum Kurumları Konferansı’nın bir üyesidir. 1994 yılındaki “Bandrés Molet & Bindi Kararı”nda belirlendiği üzere; Avrupa Parlamentosu Sivil Özgürlükler, Adalet ve İçişleri Komitesi’nin üye devletlerde vicdani ret ve sivil hizmet üzerine kararlarının uygulanışı üzerine yıllık raporunun hazırlanmasında görev alıyor. 1995 yılından bu yana Avrupa Gençlik Forumu’nun tam üyesidir.

Çeviri: VR

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org