Edirne’de zorunlu askerlik yapan Mardinli gence ırkçı saldırı

Doğan Çetin, “‘şehitlerin hesabını ödeyeceksin’ dedi. Arkamı döner dönmez silahı yüzüme yedim. 9 tane dikiş atıldı, burnum kırıldı. Yere düşerken yerde darp etmeye başladılar” dedi. Kışlada da komutanlardan A.A.’nın, “Sen bir teröristsin, bir kalleşsin, seni nasıl askeriyenin içine almışlar” dediğini aktardı.

Zorunlu askerin darp edilmesine inceleme

“Keşke Kürtçe eğitim alsaydık” sözleri üzerine iki asker tarafından ağır şekilde dövüldüğünü belirterek suç duyurusu yapan zorunlu er Çetin’in şikayeti üzerine Kara Kuvvetleri Komutanlığı da inceleme başlattı.

İstanbul – BİA Haber Merkezi
14 Eylül 2020, Pazartesi 12:28
Edirne’de zorunlu askerlik yapan Doğan Çetin’in darp edilmesiyle ilgili Kara Kuvvetleri Komutanlığı 1’inci Ordu Komutanlığı idari inceleme başlattı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Çetin, “Keşke Kürtçe eğitim alsaydık” sözleri üzerine iki asker tarafından ağır şekilde dövüldüğünü belirterek savcılığa da şikayetçi oldu.

Olayı Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) bildirerek, gerekli yasal tahkikatın yapılmasını istedi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı 1. Ordu Komutanlığı Çetin’e şu cevabı verdi: “İlgili birlik komutanlığınca yapılan inceleme sonucunda yaşanan olaya ilişkin idari tahkikat heyeti görevlendirildiği, olay hakkında ihmali ve kusuru olan personel hakkında gerekli yasak işlemlerin başlatıldığı tespit edilmiştir” ifadelerini kullandı.

Savcılığa suç duyurusu yaptı
Edirne’nin Süloğlu ilçesinde bulunan 54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’nda zorunluk askerlik yapan 20 yaşındaki Çetin, 15 Ağustos’ta saldırıya uğradı.

Çetin, HK33 piyade tüfeği ile yapılan saldırıda kafa ve vücudunun çeşitli yerlerinden darbe alarak, burun ve alın kemiği kırıldı. Alnı ve burnunda yırtılma, kaburgasında çatlak ve bacaklarında da morarma meydana geldi. Çetin, saldırı sonrası kaldırıldığı hastanede 3 gün tedavi gördü ve yüzündeki kırıklar nedeniyle ameliyat oldu.

Çetin, taburcu olduktan sonra saldırıya ilişkin Ankara’da Adalet Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı yetkilileri ile görüştü. Ardından memleketi Mardin’e giden Çetin, olaya ilişkin Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Şikayet dilekçesinde, “Olay günü görev yapmakta olduğum askeri birlik içerisinde karşılaştığım Kürt arkadaşlarım ile Kürtçe konuşmamıza tanık olan şüphelilerin saldırısına uğradığını” belirtti.

Sorumluların, “Öldürmeye teşebbüs, darp, kasten yaralama, hakaret, tehdit, küfür, suç uydurma, dil ve ırk ayrımcılığı yapmak” gibi suçlamalardan cezalandırılmasını istedi.

“Yere düşerken yerde darp etmeye başladılar”
Çetin, yaşadıklarına dair Mezopotamya Ajansı’na (MA) yaptığı açıklamada, saldırı öncesinde Y.K. ve U.Y. isimli askerlerin kendisi gibi Kürt olan askerler ile Kürtçe konuşmasına şahit olduklarını, saldırgan askerlerin çağrısı üzerine yanlarına gittiğini, açılan sohbette ise konunun Kürtlere geldiğini söyledi.

Sohbet sırasında “Urfalı benim kardeşimdir, Vanlı kardeşimdir, Şırnaklı kardeşimdir. Hepimiz Kürt’üz ama birbirimizi anlamıyoruz. Keşke Kürtçe eğitim alsaydık. Kendi eğitimimizi alsaydık birbirimizi anlamamız daha iyi olurdu” dediğini ve bunun üzerine askerlerin bakışlarının değiştiğini dile getirdi.

Çetin, bu konuşmanın ardından Y.K. ve U.Y. isimli askerlerin kendisini bir kez daha çağırdığını ve dere yatağına yakın bir yere gittiklerini kaydetti. Çetin, çağrıldığı yerde kamera olmadığını ve bunun kasıtlı bir şekilde yapıldığını ifade etti:

“U.Y. ile aramızda ne bir tartışma ne de bir konuşma geçti. Arkamı döndüm ‘şehitlerin hesabını ödeyeceksin’ dedi. Arkamı döner dönmez silahı yüzüme yedim. 9 tane dikiş atıldı, burnum kırıldı. Yere düşerken yerde darp etmeye başladılar. Silahın kalan parçaları ile. Kaburgamda bir çatlak var. Halen de zorluk çekiyorum. Tekmeledikleri için iz yok ama darp raporunda yer alıyor zaten. Bunlar olaydan 10-15 dakika önce kendi aralarında konuşmuşlar. Bu planlı bir şey, bu kasten yapılan bir şey.”

Saldırının ardından döndüğü kışlada da komutanlardan A.A.’nın, “Sen bir teröristsin, bir kalleşsin, seni nasıl askeriyenin içine almışlar” dediğini aktardı. (AS)

Kaynak: Bianet

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org