Terhis gecikmesine tepki gösteren askerlere ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ davası

Nisan ayında, terhisleri koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen bir grup asker duruma tepki göstermiş ve bu tepkilerini çektikleri bir video ile duyurmuşlardı. Asker yakınları, ceza olarak terhislerin de geciktirildiğini söylüyor.

Mardin Nusaybin’de vatani görevlerini yerine getiren bir grup asker, koronavirüs salgını nedeniyle terhislerinin ertelenmesine tepki gösteren bir video çekti. Askerlere ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ davası açıldı, terhisleri geciktirildi.

05 Haziran 2020 – Haber: Ali Isıyel
Nisan ayında, terhisleri koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen bir grup asker duruma tepki göstermişti. Video, nisanda sosyal medyada ve ulusal basında da yer bulmuştu.

Hâlâ terhis edilmediler

Mardin Nusaybin 70’inci Mekanize Piyade Tugayı 4’üncü Hudut Alayı 2’nci Tabur’da vatani görevlerini yerine getiren askerler videoda, “Sokağa çıkma yasağı varken hafta sonu bizi dezenfekte ederek gönderin. Çocuk istismarcısı, tecavüzcüsü salıverilirken bizi burada bir ay daha fazla tutmak içinize siniyor mu?” diyorlar.

Videodaki askerlerin 31 Mayıs’ta terhis olmaları gerekiyordu.

Haklarında ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ davası açıldı

Haklarında çektikleri video dolayısıyla “Cumhurbaşkanına hakaret” davası açıldığını iddia eden yakınlar, askerlere de ulaşamadıklarını ifade etti. halktv.com.tr’ye konuşan bir asker yakını, “Mahkemeye çıkarılmışlar. Biz aradığımızda bize hiçbir bilgi verilmiyor. Ceza olarak terhislerinin geciktirildiği söylentilerini duyuyoruz sadece” dedi.

Asker yakınları, 16 Haziran’dan sonra terhislerin olacağını duyduklarını ancak resmi kurumlardan yanıt alamadıklarını söylüyor. Öte yandan edinilen bilgilere göre yalnızca videoda bulunan askerler değil, videoyla ilgisi olmayan askerlerin de terhisi geciktirilmiş durumda.

Komutanlık detay vermedi

Bilgi istediğimiz alay komutanlığı ise detay vermedi. Olayı doğrulayan komutanlık, terhislerin Cumhurbaşkanlığına bağlı olduğunu ve tarihin kendileri tarafından belirlenmediğini ifade etti.

Kaynak: HalkTV

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org