Er Uğur Kantar’ı işkenceyle öldürenler tahliye edildi

“Hukuki her türlü usulsüzlüğün yaşandığı Uğur Kantar davasında tutuklu sanıkların 32 ay sonra ifadeleri alındı ve uzun tutukluluk süresi bahane edilerek, işkence suçundan tutuklu sanıklar hakkında oy çokluğu ile tahliye kararı verildi”

Uğur Kantar davasında tutuklu sanıklar tahliye oldu

Vatani görevini yaparken konulduğu disiplin koğuşunda gördüğü işkenceler nedeniyle hayatını kaybeden Uğur Kantar davasında, Askeri Mahkeme tutuklu sanıklar Ayhan Arslan ve Fırat Keser’in tahliyesine karar verdi.

KKTC’de vatani görevini yaparken, Uğur Kantar, 2011 yılında aldığı disiplin cezası nedeniyle disko diye tabir edilen disiplin koğuşunda “tekme, tokat, yumruk, sandalyeye kelepçeli olarak güneşin altında bırakma” şeklinde gördüğü işkenceler nedeniyle hayatını kaybetti.

Sanıklar Ayhan Arsan ve Fırat Keser hakkında “Neticesi sebebiyle ağırlaşmış işkence” suçundan, diğer sanıklar Recep Tekin hakkında “beş kez kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle kasten yaralamak”, Cezaevi Müdürü Ayhan Şentürk hakkında ise “İhmal suretiyle görevi kötüye kullanmak” suçundan dava açıldı.

TAHLİYE OLDULAR

Skandallar zincirinin yaşandığı davanın dünkü duruşmasında tutuklu sanıklar Ayhan Arslan ve Fırat Keser hakim karşısına çıkarak ilk ifadelerini verdi. İfade işleminin ardından Askeri Mahkeme, tutuklu sanıkların tahliyesine karar verdi. Sanıkların tutuklu  kaldıkları süre, sorgu ve savunmalarının tespit edilmiş olması, delillerin büyük ölçüde toplanması tahliye kararına gerekçe gösterildi.

İFADELERİ ALINDI SERBEST KALDILAR

Kantar ailesinin avukatı Teoman Özkan Hürriyet’e yaptığı açıklamada, tahliye kararların tepki göstererek “Hukuki her türlü usulsüzlüğün yaşandığı Uğur Kantar davasında tutuklu sanıkların 32 ay sonra ifadeleri alındı ve uzun tutukluluk süresi bahane edilerek, işkence suçundan tutuklu sanıklar hakkında oy çokluğu ile tahliye kararı verildi” dedi.

hurriyet.com.tr

 

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org