Erdoğan: Savaş gemisini üreten 10 ülkeden biri olduk

Selimiye Meydanı’nda Edirnelilere seslenen Başbakan Erdoğan, savunma alanında Türkiye’nin geldiği noktayı anlattı. 99 yıl önce silahı, bombası, mermisi olmayan, süngüsü ile düşmanla kahramanca savaşan bir Ordu varken bugün en modern imkanlara sahip, kahraman bir Türk ordusunun olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan 2023’te Kendi Savaş Uçaklarını Üreten Bir Ülke Olacağız

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Edirne mitingi için İstanbul’dan Edirne’ye helikopterle geldi.

Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Edirne mitingi için İstanbul‘dan Edirne‘ye helikopterle geldi. Mimar Sinan‘ın 86 yaşında yaptığı ve “Ustalık Eserim” dediği, Selimiye Camii önünde bulunan Selimiye Meydanı’nda Edirnelilere seslenen Başbakan Erdoğan, savunma alanında Türkiye‘nin geldiği noktayı anlattı. 99 yıl önce silahı, bombası, mermisi olmayan, süngüsü ile düşman kahramanca savaşan bir Ordu varken bugün en modern imkanlarla sahip, kahraman bir Türk ordusunun olduğunu söyledi.

Edirneli gençlere Edirne‘deki ve Çanakkale‘deki şehitlikleri Gezin çağrısında bulunan Başbakan Erdoğan, Çanakkale şehitliğinde yazan isimlerde Türkiye haritasının görüleceğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

-“ATAK HELİKOPTERİNDE SERİ ÜRETİME BAŞLANACAK”-

Türkiye Cumhuriyetinin daha ileri seviyelere taşımanın mücadelesini veriyoruz. On binlerce şehidin, uğruna can verdiği bu toprakların, bağımsız olması, özgür olması, müreffeh olması, gerektiği sonucunu çıkardık. 12 yıl boyunca çok çalıştık. Ben size eserle konuşuyorum, planla konuşuyorum, ‘altay‘ adını verdiğimiz, ana muhabere tankı projesi ile artık kendi tankımızı üreten bir ülke konumuna geldik. ‘Atak’ adını verdiğimiz taarruz helikopter projesi ile şurada birkaç gün içerisinde seri üretime başlayacağız. Kendi helikopterimizi üreten bir ülke konumuna yükseldik. ‘Anka’ adını verdiğimiz insansız hava araçlarını artık kendimiz üretiyoruz. Bugün özel sektörle yaptığımız çok güçlü bir insansız hava aracının da Keşan‘da test uçuşu var. ‘MİLGEM’ projesi ile şuan kadar 2 tane savaş gemisini tamamladık, denizlerimize yolladık, bir tanesi şimdi Afrika yolunda, iki tane daha inşa ediyoruz. Dünyada kendi savaş gemisini üreten, 10 ülkeden biri olduk. İlk milli uçağımız ‘HÜRKUŞ’u yaptık, bu sene havalandı. Milli savaş uçağımızın ilk kavramsal tasarımları tamamlandı. İnşallah 2023’e kadar kendi savaş uçaklarını üreten bir ülke olacağız.

-“GÖKTÜRK-1 SENEYE UZAYA GİDECEK”-

Kirpi adını verdiğimiz Kara Kuvvetleri Komutanlığının araçlarını biz üretiyoruz. Seyir füzelerini, tanksavar füzelerini, güdümlü roketleri artık kendi teknolojimizle üretir hale geldik. Hisar füzelerinin ilk atış denemelerini başarıyla yaptık. İlk milli gözlem uydumuz Göktrk-2 uzaya gönderildi, Göltürk-1 inşallah seneye uzaya gidiyor. Uydu fırlatma merkezimizin kurulması için hazırlıklara başladık. Askerimizin eline Cumhuriyet tarihinde ilk defa milli bir piyade tüfeğini veriyoruz. Önümüzdeki yıldan itibaren en teknolojiyi kullanan modern bir piyade tüfeğinin üretimine geçiyoruz ve bunları birliklerimize dağıtıyoruz.”

-“EN MODERN İMKANLARLA SAHİP HEM DE KAHRAMAN BİR ORDUMUZ VAR”-

Erdoğan, “Ankara’da radar ve elektronik harp merkezimizin inşaatı devam ediyor, seneye açılacak” derken, “99 yıl önce silahı, bombası, mermisi olmayan, süngüsü ile düşman kahramanca savaşan bir ordumuz vardı. Bugün artık en modern imkânlarla sahip hem de kahraman bir odumuz var. 12 yılda Türkiye‘yi işte bu seviyelere biz taşıdık, durmayacağız. 2023 “e kadar çok daha büyük başarılara hep birlikte imza atacağız” şeklinde konuştu.

-“BU SEÇİMDE DE ARKADAN NAL TOPLAYACAKSIN”-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nu genel müdürlük yaptığı dönemde, SSK‘yı batırdığı suçlamasını yineleyen Başbakan Erdoğan, “Biz, bunların bu koltuğa oturduğu gibi bu koltukta değiliz. Eğer bunlar dürüstse, samimiyse, bu seçimde bizim partimiz birinci parti çıkmazsa, ben genel başkanlığı bırakırım. Çünkü siyaset başa oynamak için yapılır, Millete hizmet için yapılır, o koltuk işgal etmek için yapılmaz. Kılıçdaroğlu 4 yıldır Genel Başkan, 3 seçime girdi. 3 seçimde de bizim arkamızdan nal topluyor. Ona sesleniyorum, bu seçimde sen yine arkadan nal toplayacaksın. Ben bırakmaya hazırım, sen de bırakmaya hazır mısın? Bırakamaz. Çünkü o koltuğun sıcağı onları bırakmaz. İnsanlara koltuklar şeref kazandırmaz. İnsanlar koltuklara şeref kazandırır” dedi.

haberler.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org