Eski ABD Büyükelçisi: Uyarımıza rağmen Türkiye El Nusra’ya destek verdi

ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, bütün uyarılarına rağmen Türkiye’nin terör örgütü El Kaide’nin Suriye kolu El Nusra’ya destek verdiğini söyledi.

Eski ABD Büyükelçisi’nden Ankara’ya çok ağır suçlama

13 Eylül 2014, Cumartesi
ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, bütün uyarılarına rağmen Türkiye’nin terör örgütü El Kaide’nin Suriye kolu El Nusra’ya destek verdiğini söyledi.

NATO’nun gayri resmi düşünce kuruluşu olarak bilinen Atlantic Council’de Ortadoğu uzmanı olarak katıldığı ilk konferansında Ricciardone, Suriye’de devam eden iç savaşta desteklenecek ve desteklenmeyecek muhalif grupların belirlenmesi sürecinde Türkiye ile fikir ayrılığına düştüklerini açıkladı.

İrili ufaklı çok sayıda grubu tutumlarına göre renklere ayırdıklarını, düşman olarak görülenlerin kırmızı, ılımlıların yeşil ve uzlaşılması mümkün olmayanların da sarı olarak kodlandığını kaydeden Ricciardone, bu süreçte Türkiye ile anlaşamadıklarını dile getirdi. Ankara ile Washington arasındaki görüş farklılığına ise El Kaide’nin Suriye’deki kolu El Nusra Cephesi ve radikal bir grup olarak görülen Ahrar el-Şam’ı örnek gösterdi.

Ankara ile farklı görüşlerde olmayı kabullendiklerine değinen eski büyükelçi Türkiye’den düşman gruplara sınırlarını kapatması isteğinde bulunduklarını ancak bu isteklerinin yerine gelmediğini belirtti. Üç yıl boyunca ABD’nin Ankara büyükelçisi olarak görev yapan Ricciardone’nin açıklamalarının, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin IŞİD gündemiyle Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaretin hemen öncesinde gerçekleşmesi dikkat çekti. DIŞ HABERLER SERVİSİ

zaman.com.tr

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org