Eta Silahsızlanmanın Devamı İçin “Yol Haritası” İstiyor

20 Ekim 2011 tarihinde silahlı faaliyetlerini kalıcı olarak bıraktığını duyurup, bunu teyit etmek için oluşturulan uluslararası komisyon da 21 Şubat 2014 tarihinde “ETA tam bir silahsızlanma yolunda silah depolarını kullanım dışı bırakmıştır” açıklamasında bulunmuştu.

Eta Silahsızlanmanın Devamı İçin “Yol Haritası” İstiyor

08 Mayıs 2015 Cuma 15:12
İspanya’nın kuzeydoğusundaki Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele veren ve 2011 yılı ekim ayından bu yana silahlı faaliyetlerini bırakan ETA örgütü, bölgedeki tüm siyasi ve sosyal aktörlerin katılımıyla, ortak bir yol haritası üzerinde silahsızlanma sürecinin yürütülmesini istedi.

İspanya’da 24 Mayıs’ta yapılacak yerel seçimler öncesinde siyasi partilere çağrıda bulunan ETA, “Çatışmanın sonuçlarını aşmak için diyalog ve mantığa dayalı bir anlaşma yolu bulunmasını” istedi.

ETA, 2014 yılında başlattığı silahlarını teslim etme sürecini “İspanyol ve Fransız devletlerinin getirdiği zorluklara rağmen” devam ettireceğini vaadetse de, geçen yıl 21 Aralık’ta Bask hükümetinin önerdiği “Silahsızlanma için uluslararası önemli kişilerden, Sosyal Forum’dan ve yerel yönetim temsilcilerinden oluşan bir komite kurulsun” teklifini, “Anlaşmaya değil sürece zarar vermeye yönelik bir girişim” olduğunu gerekçe göstererek eleştirdi.

İspanya’da 850’den fazla kişinin ölümünden sorumlu tutulan ETA, 20 Ekim 2011 tarihinde silahlı faaliyetlerini kalıcı olarak bıraktığını duyurup, bunu teyit etmek için oluşturulan uluslararası komisyon da 21 Şubat 2014 tarihinde “ETA tam bir silahsızlanma yolunda silah depolarını kullanım dışı bırakmıştır” açıklamasında bulunmuştu.

http://www.haberler.com/eta-silahsizlanmanin-devami-icin-yol-haritasi-7287028-haberi/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org