ETA’dan İspanya ve Fransa’ya çağrı: Kolombiya’nın yaptığını siz de yapabilirsiniz

ETA, 2011’de dört yıl süren silahlı ve bombalı saldırılara son verdiğini ilan etmiş, iki ülkede hapiste bulunan örgüt üyelerinin serbest bırakılması karşılığında İspanya ve Fransa hükümetleriyle görüşmelere başlamaya hazır olduğunu duyurmuştu.

27.09.2016
Bask Ülkesi’nin İspanya’dan bağımsızlığı için savaşan silahlı ETA örgütü, Kolombiya hükümetinin FARC ile barış anlaşması imzalamasına atıfta bulunarak, İspanya ve Fransa hükümetlerinin de aynı örneği izlemesi gerektiğini belirtti.

Bağımsızlık yanlısı Bask gazetesi Gara’da açıklama yayımlayan ETA, İspanya ve Fransa’ya Kolombiya’daki gibi bir barış anlaşması imzalanması yönünde hareket etme çağrısı yaptı. ETA, beş yıl önce ateşkes ilan edilmesine karşın İspanya ve Fransa hükümetlerinin izlediği politikaların ‘zayıf olmanın bile ötesinde’ olduğunu bildirdi.

Kolombiya’da barış görüşmelerinin daha sonra başlamasına ve benzer süreçlerden geçmesine rağmen başarılı olduğunu kaydeden örgüt, “Bu konuda sözünü tutan tek taraf ETA oldu” ifadesini kullandı.

ETA, 2011’de dört yıl süren silahlı ve bombalı saldırılara son verdiğini ilan etmiş, iki ülkede hapiste bulunan örgüt üyelerinin serbest bırakılması karşılığında İspanya ve Fransa hükümetleriyle görüşmelere başlamaya hazır olduğunu duyurmuştu. Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) ile Bogota hükümeti arasında 52 yıldır süren savaş, dün imzalanan barış anlaşmasıyla sona erdi.

Kaynak: Sputnik

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org