FARC: “Tek taraflı ateşkes ve düşmanlığa son verme kararı aldık”

FARC ve Kolombiya hükümeti arasındaki barış müzakerelerinin yürütüldüğü Küba’da yapılan açıklamada FARC, “Tek taraflı ateşkes ilan etme ve düşmanlığa süresiz olarak son verme kararı aldık” dedi.

FARC süresiz tek taraflı ateşkes ilan etti

18 Aralık 2014
Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC), tek taraflı süresiz ateşkes ilan ettiğini açıkladı

BBC Türkçe’nin haberine göre, FARC 20 Aralık gününden itibaren geçerli olmak üzere tek taraflı süresiz ateşkes ilan ettiğini açıkladı.

FARC ve Kolombiya hükümeti arasındaki barış müzakerelerinin yürütüldüğü Küba’da yapılan açıklamada FARC, “Tek taraflı ateşkes ilan etme ve düşmanlığa süresiz olarak son verme kararı aldık” dedi. Ayrıca FARC, ateşkesin resmileşmesi gerektiğini belirtip ancak saldırıya uğramaları durumunda sona ereceğini açıkladı.

FARC’ın daha önce yaptığı karşılıklı ateşkes çağrısı, Bogota hükümeti tarafından reddedilmişti.

Müzakereler askıya alınmıştı

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, FARC gerillalarının karşılıklı ateşkes halini yeniden silahlanmak ve yeniden gruplaşmak için kullanacakları gerekçesiyle askeri faaliyetleri askıya almayı reddediyordu.

Küba’da 2012 yılında başlayan barış müzakereleri 50 yıldır süren ve 220 bin kişinin ölümüne neden olan çatışmaların sona erdirilmesi çabaları kapsamında yürütülüyor.

Eylül ayında FARC’ın Kolombiyalı General Ruben Dario Alzate’yi kaçırmış, Kolombiya lideri Santos müzakereleri askıya almıştı. FARC’ın, generali Kasım ayında serbest bırakması üzerine müzakereler yeniden canlandı.

http://www.sendika.org/2014/12/farc-suresiz-tek-tarafli-ateskes-ilan-etti

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org