Finlandiya, ‘Yehova Şahitleri’nin vicdanı ret haklarını kaldırmak istiyor

Askerlik ve kamu hizmeti yapmayı reddeden bir gencin 2016 yılında 173 gün hapis cezasına çarptırılması üzerine yapılan itirazı ele alan Üst mahkeme, Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı bularak, gencin beraatına hükmetmişti.

Yehova Şahitleri’nin vicdani ret hakkına göz dikildi

Finlandiya’da vicdani ret hakkı bulunan Yehova Şahitleri’nin bu hakları tehdit altında.

ANF HELSİNKİ Pazartesi, 16 Tem 2018, 09:27
Finlandiya, ‘Yehova Şahitleri’nin vicdanı ret haklarını kaldırmak istiyor.

Vicdani ret uygulamasının gözden geçirilmesi için Savunma Bakanlığı bünyesinde oluşturulan çalışma grubu, ‘Yehova Şahitleri’ne askerlikten muafiyet hakkı tanıyan yasanın kaldırılmasını önerdi.

Savunma Bakanı Jussi Niinistö’ye sunulan öneride tüm inanç grupları ve kişilere aynı askerlik yasalarının uygulanması ve bir geçiş döneminden sonra ‘Yehova Şahitleri’ne tanınan askerlikten muafiyet ayrıcalığının kaldırılması isteniyor.

KONU 2016’DA GÜNCELLİK KAZANMIŞTI

Askerlik ve kamu hizmeti yapmayı reddeden bir gencin 2016 yılında 173 gün hapis cezasına çarptırılması üzerine konu yeniden güncellik kazanmıştı. Gencin Üst Mahkemeye itirazı üzerine konuyu ele alan mahkeme, ‘Yehova Şahitleri’nin askerlik ve kamu hizmetlerinden muaf tutulurken, aynı inanca sahip olmayanlara ceza verilmesini Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı bularak, gencin beraatına hükmetmişti.

HÜKÛMETİN ÖNÜNDE İKİ YOL VAR

Mahkemenin kararından sonra hükûmet bir açmazla karşı karşıya kaldı. Ya mahkeme kararını örnek olarak kabul ederek herkesin vicdani ret talebini kabul edecek ya da insan haklarını ihlal ederek, ‘Yehova Şahitleri’nin uzun yıllar mücadele ederek elde ettikleri hakkı ortadan kaldırmak için yasalarda değişiklik yapacaktı.

Finlandiya’nın ikinci yolu seçme eğiliminde olduğu görülüyor. Hükümet, herkese ‘Yehova Şahitleri’ne tanınan hakkın verilmesiyle zorunlu askerlik üzerine inşa edilen Finlandiya’nın savunma sisteminin çökeceğini öne sürüyor.

‘CEZAEVLERİNE ATILIRLAR’

Vicdani retçilerin örgütü de, Yehova Şahitleri’ne yeniden zorunlu askerlik getirecek önerinin, vicdani retçilerin cezaevlerine atılmasıyla sonuçlanacağı uyarısında bulundu.

Kaynak: ANF

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org