Fransa, kendisi için ölecek gençleri bile Afrika’dan seçiyor

Kamerun Cumhurbaşkanlığı Savunma Müsteşarlığının, ülke ayağını takip ettiği programa, fiziksel olarak güçlü kişileri seçmek için başkent Yaounde’de yarış parkuru açıldı. Seçmeler, 18-19 Ocak 2020’de yapılacak.

Kamerunlulardan tepki: Fransa’da ölmek için yeterince genç Fransız yok mu?

17.12.2019
Fransa’nın, asker kontenjanını Kamerunlu gençlerle takviye etmek için başlattığı program, Kamerun halkının tepkisini topladı. Programın başvuru şartlarına göre bekar, askeri bir doktor tarafından zinde raporu verilen, Fransızcaya hakim kadın ve erkek Kamerunlu gençler yapılacak seçmelerin ardından programa katılabilecek.

Fransa Subay Eğitim Okulunun girişimi, ülkede “Fransa’nın kendisi için ölecek gençleri bile Afrika’dan seçtiği” şeklinde yorumlandı.

Kamerunlular, “Ülkenin kalkınmak için mühendislere ve iyi eğitimli teknisyenlere ihtiyacı olduğu, Kamerun’un, gençleri Fransa’nın hizmetine vermekle gelişmeyeceği” sözleriyle tepkilerini dile getirdi.

Söz konusu girişime yönelik bir yorumda, “Fransa’da ölmek için yeterince genç Fransız yok mu? Macron, ordusunu beslemek için daha fazla çocuğa sahip olmalı. Afrika’nın çocukları, Afrika için çalışacak. Fransızların kendi çocuklarını saklayıp Kamerunluları ölüme göndermeyi tercih ettiklerini görmeyecek kadar aptal olmadığı sürece” ifadelerine yer verildi.

Seçmelere katılmak için bilgilerini programa ilişkin haberlerin altında paylaşanlara tepki gösteren başka bir Kamerunlu da kimsenin, gençlerin Fransız ordusuna katılmasını engellemeyeceğini ancak Fransa’nın Afrika’yı yok etmesine yardımcı olacak kişilerin, döndüklerinde bir ev bulamayacaklarını ifade etti.

Başvuruları elemek için yarış parkuru açıldı
Asker alma programı için yayımlanan başvuru şartlarına göre, Kamerun uyruklu, bekar, özgür, herhangi bir bulaşıcı hastalığı olmayan, askeri bir doktor tarafından zinde raporu verilen, Fransızcaya hakim kadın ve erkek gençler seçmelere katılabilecek.

Kamerun Cumhurbaşkanlığı Savunma Müsteşarlığının, ülke ayağını takip ettiği programa, fiziksel olarak güçlü kişileri seçmek için başkent Yaounde’de yarış parkuru açıldı. Seçmeler, 18-19 Ocak 2020’de yapılacak.

Programa son başvuru tarihi olarak 13 Ocak 2020 olarak belirlendi.

Kaynak: Sputnik

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org