Fransa Zorunlu Askerliğe Geçiyor Ancak Vicdani Ret Hakkı Da Olacak

Macron erkek ve kadınlar için geçerli olacak zorunlu askerlik hizmetinin askeri ya da sivil bir hizmet olarak da gerçekleştirilebileceğini bildirdi.

Fransa Zorunlu Askerliğe Geçiyor

Macron her yıl 600 bin gencin zorunlu askerlik yapmak zorunda kalacağını ifade etmişti

15 Şubat 2018 Perşembe 12:38
Le Figaro gazetesinde çıkan habere göre Fransa’ya da zorunlu askerlik hizmeti geldi.

Ulus-devletlerin oluşması ile yeniden şekillenen zorunlu askerlik ilk olarak Fransa’da hayata geçmişti.

Le Figaro gazetesinde yer alan habere göre, Macron’un seçim vaatleri arasında yer alan zorunlu askerlik geldi. Macron her yıl 600 bin gencin zorunlu askerlik yapmak zorunda kalacağını ifade etmişti.

Macron erkek ve kadınlar için geçerli olacak zorunlu askerlik hizmetinin askeri ya da sivil bir hizmet olarak da gerçekleştirilebileceğini bildirdi.

Henüz zorunlu hizmetin şartları açıklanmamış olsa da Macron’un seçim bildirgesinde 18 ila 21 yaş aralığındaki gençleri kapsayacağı belirtilmişti.

Fransa Ulusal Meclisi Savunma Komisyonu’nun konuyla ilgili hazırlayacağı raporu 21 Şubat’ta açıklaması bekleniyor.

Buna göre ilk aşamada 11-16 yaş arasındaki öğrencilere yönelik yılda bir kere “Yurttaşlık ve Savunma Haftası” etkinlikleri okullarda gerçekleştirilecek.

İkinci aşamada ise 16 yaşındaki gençler, yaz tatilinde bir hafta süresince orduya alınarak eğitilecek ve eğitim sonunda “Yurttaşlık Belgesi” verilecek. (Ercan Jan Aktaş / Demokrat Haber Fransa)

Kaynak: Demokrat Haber

**

Fransa’da zorunlu askerlik tartışması

15 şubat 2018 – 13:00
Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un seçim vaatleri arasında yer alan zorunlu askerlik hizmetinin yasalaşması için çalışmalar hızlandırıldı. Uygulama 15 milyar euro’luk ek bütçeyi gerektiriyor.

HABER MERKEZİ- Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un seçim vaadi olan zorunluk askerlik ülkede tartışma yarattı. Zorunlu askerliğin 3 ile 6 ay arası olacağını söyleyen Macron, isteğe göre askerliğin ücretli ‘vatandaşlık görevi’ kontratı kapsamı altında uzatılabileceğini söyledi. Hürriyet’in Fransız Le Figaro gazetesine dayandırdığı habere göre, zorunlu askerlik hizmetinin yasalaşması konusundaki tartışmalar devam ediyor.

‘BAKANLIKLAR SICAK BAKMIYOR’

Haberde, Macron’un seçim vaatleri arasında olan zorunlu askerlik hizmetine birçok bakanlık tarafından sıcak bakılmadığı, ordunun dışında Gençlik ve Spor, Eğitim, İçişleri ve Maliye bakanlıklarının, uygulamanın mali ve yönetimsel külfeti nedeniyle olumsuz görüş bildirdiği kaydedildi. Organizasyon ve çalışma açısından 2 ila 3 milyar euro civarında bir kaynağa ihtiyaç duyulduğu belirtilirken, yapısal düzenlemeler ve inşaat faaliyetleri için de 15 milyar euro’luk bir bütçenin gerekli olacağı vurgulandı.

3 YA DA 6 AY OLMASI PLANLANIYOR

Cumhurbaşkanı Macron, uzun süredir savunduğu zorunlu askerlik hizmeti ile ilgili dün akşam Elysee Sarayı’nda açıklamalarda bulunmuş ve 3 ila 6 ay arasında bir sürenin belirlenebileceğini kaydetmişti. Macron’un zorunlu hale getirmeyi istediği askerlik uygulamasının her yıl 600 ila 800 bin kişiyi etkilemesi bekleniyor.

‘3 AŞAMALI PLAN’

Fransız basınında yer alan haberlere göre, vatandaşları askerlik hizmeti ve savunma konularında bilinçlendirmeyi de hedefleyen değişiklikler üç aşamadan oluşacak. Buna göre ilk aşamada 11-16 yaş arasındaki öğrencilere yönelik yılda bir kere ‘Yurttaşlık ve Savunma Haftası’ etkinlikleri okullarda gerçekleştirilecek. İkinci aşamada ise 16 yaşındaki gençler, yaz tatilinde bir hafta süresince orduya alınarak eğitilecek ve eğitim sonunda ‘Yurttaşlık Belgesi’ verilecek. Son aşamadaysa 16-25 yaş arasındaki gençlerin orduya intikal bölümü yer alıyor. Burada gençlerin orduya kazandırılması yönünde faaliyetler öngörülüyor. Fransa’da zorunlu askerlik hizmeti 1997’de kaldırılmıştı. Tasarının yasalaşması durumunda 2019’da uygulamaya geçilmesi bekleniyor.

Kaynak: Artı Gerçek

**

Zorunlu Askerlik Geri Mi Dönüyor? – Hannah Brock

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org