Paris saldırıları Fransızları etkiledi: Yüzde 80’i askerliğin geri getirilmesini istiyor

Fransızların önemli bir kısmı uzun süredir yürürlükten kaldırılmış olan mecburi askerlik görevinin geri getirilmesinden yana. Askerliğin ‘gençleri toplum değerlerine daha iyi entegre edeceğini’ düşünüyorlar.

Fransızların yüzde 80’i askerliğin geri getirilmesinden yana

PARİS 25.01.2015 08:05:13
7-8 Ocak’ta 17 kişinin katledildiği Paris saldırıları sonrasında Fransızların önemli bir kısmı uzun süredir yürürlükten kaldırılmış olan mecburi askerlik görevinin geri getirilmesinden yana. Fransızlar, askerliğin ‘gençleri toplum değerlerine daha iyi entegre edeceğini’ düşünüyor.

Ifop şirketi tarafından Dimanche Ouest-France gazetesi için yapılan ankete katılan Fransızların yüzde 80’i zorunlu askerlik sisteminin geri getirilmesinden yana olduklarını beyan etti. Son yıllarda yapılan anketlerde askerlik görevinin geri getirilmesini isteyenlerin oranı yüzde 60’larda idi.

Ifop anketine göre, askerlik uygulamasının geri getirilmesini isteyen erkeklerin oranı yüzde 81 iken, kadınlarda bu oran yüzde 78 oldu.

Ankete katılanların yüzde 40’ı, askerlik uygulamasının birkaç aylık ve tüm genç kızlar ve erkekler için zorunlu olmasını istiyor.

Askerlik uygulamasının geri getirilmesini savunan Fransızların buna gerekçe olarak gösterdikleri sebepler arasında ise, ‘sosyal katmanların karışımının yanı sıra, cumhuriyetçi değerlerin gençlere aşılanması ve ulusal birliğin güçlendirilmesi’ yer alıyor.

Fransa’da askerlik uygulamasını isteyenlerin sol ve sağ parti seçmenleri arasındaki oranları da birbirine oldukça yakın. İktidardaki Sosyalist Parti (PS) taraftarlarının yüzde 71’i, Sol Cephe (Front de Gauche) taraftarlarının yüzde 72’si askerlik hizmetinden yana görüş bildirirken, anamuhalefet partisi Halk Hareketi Birliği (UMP) taraftarlarının yüzde 90’ı bu görüşü paylaşıyor. Irkçı ve yabancı düşmanı Ulusal Cephe (FN) taraftarlarının ise yüzde 89’u askerliğin geri getirilmesinin ülke için faydalı olacağına inanıyor.

Ankete göre ayrıca, 18-24 yaş arası gençlerde bu oran yüzde 69 iken, 65 yaş üstü Fransızların yüzde 90’ı askerliğin geri getirilmesinden yana.

Fransa’da en son 10 ay olan askerlik görevi 1996 yılında eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac tarafından kaldırılmıştı.

http://www.firatnews.com/news/guncel/fransizlarin-yuzde-80-i-askerligin-geri-getirilmesinden-yana.htm

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org