Galatasaray Üniversitesi’nde savaş karşıtı hareket ve vicdani ret paneli gerçekleştirildi

Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nden Dilek Hattatoglu, gazeteci (vicdani retçi) Atlas Arslan ve araştırmacı yazar (Vicdani Ret Derneği yöneticisi, vicdani retçi) Ercan Jan Aktaş’ın katıldığı panelde Türkiye’de savaş karşıtı hareket, anti – militarist mücadele ve vicdani ret konuları konuşuldu.

10 Mart Perşembe günü, saat 18.00’de, Galatasaray Üniversitesi’nde gerçekleştirilen panelde Türkiye’de savaş karşıtı hareket, anti – militarist mücadele ve vicdani ret konuları konuşuldu.

Panele konuşmacı olarak; Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nden Dilek Hattatoğlu, gazeteci (vicdani retçi) Atlas Arslan ve araştırmacı yazar (Vicdani Ret Derneği yöneticisi, vicdanı retçi) Ercan Jan Aktaş katıldı.
vr-der-etkinlik-galatasaray-universitesi-1
Panelin açılışını Galatasaray Üniversitesi’nden ve Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nden Cem Özatalay yaptı.

Ercan Jan Aktaş sunumunda; Türkiye’de savaş karşıtı hareket, toplumsal barış ve vicdani ret konularına yer verdi: “Türkiye’de bütün iktidarlar kendilerini, toplumu çeşitli kesimlere ayrıştırma ve çeşitli şiddet politikaları ile biat ettirme üzerinden kurdular. Bunu yaparken de her türlü şiddeti kullanmaktan geri kalmadılar. Tıpkı 20 temmuz Suruç katliamı ile başlayan ve devam eden katliamlar gibi.”

Atlas Arslan da yaptığı konuşmada, “Gazetecilik okudum, Akşam Gazetesi’nde muhabir iken vicdanı retçi kadınlar ile tanıştım. Bu tanışma devam etti ve bir çoğunun vicdanı ret deklerasyonlarını okudum. Bu durum bende de bir değişiklik gerçekleştirdi. Ve 15 Mayıs 2015 tarihinde vicdani reddimi yaptım. Vicdani retçi olmam ile çalışma hayatım ve hayata bakış açım bayağı bir değişti” dedi.

Son olarak söz alan Dilek Hattatoğlu da, “Türkiye’de savaş politikalarını her birimiz durduğumuz yerde tükettiklerimiz ile besliyoruz. Bunu görmek buna göre bir duruş içinde olmak gerekir. Öte yandan savaş karşıtı bir duruş olarak vicdani reddi önemsiyorum. Vicdani retçilerin sayısı binler, on binleri bulduğunda hükümetlerin savaş yapma gücü kalmaz” dedi.

Tartışmalar ile panel devam etti.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org