Gazel Boyraz

6 Eylül’de, Galatasaray’da yapılan etkinlikte ismi okundu. Reddini İzmir’den eposta ile gönderdi.

Ben Gazel Boyraz
Bir insan olarak, anarşist bir kadın olarak devletleri, iktidarlarını, bayraklarını, ordularını güçlerini ve zenginliklerini korumak adına başlattıkları tüm savaşları reddediyorum.
Nefes aldığım sürece itaat etmeyeceğim. -İşkence masalarınızda son nefesimi almanıza izin vermeyeceğim.
Apartmanlarınızın adını -huzur- koymakla huzur gelmiyor. Kapı komşusunu bile uzak iklimlere süren, ayrılmayı başka ülkenin icadı sayanlar; selamsız sabahsız sabahları, iyi akşamlarsız komşulukları icad edenler şimdi de -milli birlik ve beraberliklerinden- bahsediyorlar.
İnsanı kadavraya dönüştürdünüz; kirli ameliyat masalarında bedenini, ruhunu birbirinden ayırdınız, ruhlarını paçavralara dönüştürdünüz. Kardeşi kardeşe, komşuyu komşuya, mahalleyi mahalleye kırdırdığınız militarist zihniyeti reddediyorum. İli ilçeye, ilçeyi köye, bölgeyi bölgeye, ülkeyi ülkeye düşman ettiniz, adına “uygarlık” dediniz, hala eski teranelerle “milli birlik” türküsünü söylüyorsunuz.
Bir şey bize yaşantı yolu ile açık değilse, onu duyacak kulak da yoktur bizde. Bizler yaşayacağız; ne öleceğiz ne de öldüreceğiz. Yaşam için militarizmi reddet.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org