GENÇ Müsiad’tan Bedelli Bekleyenlere Destek

“Gençler gelecek projeksiyonlarını yapabilmek adına en azından somut bir cevaba ihtiyaç duymaktadır. Farklı yetkililerden gelen birbiriyle uyumsuz bilgilendirme mesajları ve yorumlar büyük bir karışıklığa sebebiyet vermekte ve süreci belirsizliğe itmektedir.”

09 Temmuz 2014 13:56
Genç MÜSİAD Başkanı Faruk Akbal, yaklaşık bir milyon kişinin büyük bir beklenti içinde olduğu bedelli askerlik konusunda yazılı bir açıklamada bulundu.

Genç MÜSİAD Başkanı Faruk Akbal, toplumsal bir sorun olarak düşündükleri yoklama kaçağı ve bakaya durumundaki kişi sayısına dikkatleri çekerek, sorunun çözümü için gerekli adımların bir an önce atılması gerektiğini söyledi.

Akbal açıklamasında şu ifadelere yerverdi;

“Sayısı özellikle son yıllarda yükselen ve artık toplumsal bir sorun olarak ele alınması gerektiğini düşündüğümüz, yoklama kaçağı ve bakaya durumundaki kişi sayısının bir milyona yakın olduğu ifade edilmektedir. Özellikle belirtmek isterim ki; “Türkiye genelinde 3000’e yakın üyesi olan kurumumuz içerisinde yaptığımız küçük çaplı bir araştırma çalışmasında dahi askerlik hizmetini yerine getirmemiş ve çok kısa bir süre içerisinde yerine getirme mecburiyeti olan iş adamlarımızın sayısı, toplam üye sayımızın %20’sini geçmiştir. Söz konusu durumda olan üyelerimizin tamamı, çıkarılması muhtemel bir bedelli askerlik yasasını desteklemekte ve konuyu, genel olarak “Genç Ekonomi” olarak tanımladığımız genç girişimcilik ve genç istihdam alanlarında büyük bir sorun olarak algılamaktadır. Bu durum pek çok genç vatandaşımızın istihdamını olumsuz etkilemektedir. Bu vatandaşlarımızın mevcut durumları itibariyle sağlıklı gelecek planı yapmaları mümkün olamamakta ve planlanamayan bu süreç, sosyo-ekonomik ciddi sorunların habercisi olmaktadır. Konu ile ilgili yapılan anket sonuçlarını ve kurum verilerini incelediğimizde de sorunun geniş bir tabanda yankı bulduğunu ve çözüm için birçok farklı seçeneğin – uygulamanın mevcut/mümkün olduğunu gözlemlemekteyiz.

Bekleyici konumuna gelen iş adamlarının bir an evvel siyaset tarafından çözüme kavuşturulması gerektiğini belirten Akbal; “Gençler gelecek projeksiyonlarını yapabilmek adına en azından somut bir cevaba ihtiyaç duymaktadır. Farklı yetkililerden gelen birbiriyle uyumsuz bilgilendirme mesajları ve yorumlar büyük bir karışıklığa sebebiyet vermekte ve süreci belirsizliğe itmektedir. Oluşan güven ortamının sarsılmaması adına belirsizliğin, çözüm bekleyen kalabalık bir kitlenin nazarından kaldırılması gerekiyor” dedi.

haberler.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org